Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen

Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen

2.Çelik Üreticisi, Bir Hataylı

Dünyanın en büyük ham çelik üreticilerinin listelendiği 2020 Worldsteel’de iki basamak yükselişle 82’nci sıraya tırmanan Tosyalı Holding, yüzde 10,49 tonaj artışıyla Avrupa’nın en hızlı büyüyen 2’nci çelik şirketi olmayı başarırken, başarının sırrını Fuat Tosyalı paylaştı: “Teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı yatırımlara hiçbir zaman ara vermedik.”

Üç farklı kıtada 25 tesiste üretimini sürdüren ve 100’ü aşkın ülkeye ihracat gerçekleştirerek yıllık 4 milyar dolarlık ciroya ulaşan Tosyalı Holding, Dünya Çelik Birliği’nin (World Steel Association) her yıl düzenli olarak özel bir yayınla açıkladığı dünya ham çelik üretimi rakamlarına göre 2019’da 3,91 milyon ton olan ham çelik üretimini 2020 yılında yüzde 10,49 artışla 4,32 milyon tona çıkararak, 84’ncü sıradan 82’nci sıraya yükseldi. Tosyalı Holding, pandemi koşullarına rağmen elde ettiği bu başarıyla aynı zamanda Avrupa’nın en hızlı büyüyen ikinci çelik üreticisi oldu.
-BAŞARI HİKAYESİ-
AKİB Aktüel’e açıklamada bulunan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen demir-çelik üreticilerinden biri olan Tosyalı Holding’in, 10 bine yakın çalışanıyla yeni başarı hikâyeleri yazmaya devam ettiğini belirtti. Tosyalı Holding’in sahip olduğu bilgi birikimi, sürdürülebilirlik alanında attığı adımlar, Ar-Ge gücü, teknolojik yetkinliği, Endüstri 4.0 uygulamaları, güçlü sermaye yapısı ve hayata geçirdiği yenilikçi yatırımlarla dünya çelik üretiminde emin adımlarla üst basamaklara tırmanmayı sürdürdüğünü vurgulayan Fuat Tosyalı, 2020 yılının sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada zor bir yıl olmasına rağmen, yatırımlara hiçbir zaman ara vermediklerini dile getirdi.
-İNOVASYON-
Tosyalı, “Tedarik zincirlerinde küresel olarak sorunlar yaşandığı bu dönemde Tosyalı Holding olarak, teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı olarak yaptığımız yatırımların çok faydasını gördük. Bu sayede hem ülkemizde hem de başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada artan kaliteli çelik talebine hızla karşılık verdik. Bizi bu noktaya taşıyan yatırımlarımıza bu dönemde de hiç ara vermedik. Hem İskenderun 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) hem de Cezayir’de devam eden 4. faz yatırımlarımız tamamlandığında, toplam üretimimizi çok daha yukarılara çıkaracağız” diye konuştu.
-YENİLİKÇİYİZ-
Uluslararası pazarlarda Karadağ ve Cezayir’den sonra Senegal ve Angola’da da yatırımları devam eden Tosyalı Holding’in Afrika’yı en önemli yatırım bölgesi olarak gördüğünü dile getiren Tosyalı, “Cezayir’de hidrokarbon kaynaklı üretim dışında ülkenin en büyük sanayi kuruluşu olan Tosyalı Algerie, global ölçekteki en büyük teknolojik çelik yatırımlarından biri olarak öne çıkıyor. Yıllık 2,5 milyon ton kapasiteli dünyanın en büyük DRI üretim tesisleriyle birlikte, DRI ile çalışan dünyanın en büyük ark ocağına sahip Tosyalı Algerie, 2020 yılında 2,23 milyon tonluk üretim rakamına ulaşarak dünya rekoru kırmıştı. Tosyalı Holding’in inovasyon ve dijital dönüşümü tüm üretim sürecine entegre ettiği İskenderun Sarıseki Tesisi yatırımımızda ise Türkiye’de bir
ilk olan EAF Quantum teknolojisi kullanacağız. Bu tesis, devreye girdiğinde, yıllık 4 milyon ton yassı çelik üretecek ve Türkiye’nin yıllık 4 milyar dolarlık ithalatını ikame edecek” dedi. Tamer Yazar