Avukatlık mesleği, sorunları

Avukatlık mesleği, sorunları

Türkiye’deki 81 İl Barosu’ndan Avukatlar, Bugün Antakya’da Çalıştay Düzenliyor…

Türkiye Barolar Birliği’ne bağlı, Türkiye genelindeki 80 İl Baro Başkanlığı adına, Baro Başkanları ya da Yönetim Kurulu üyelerinin katılacağı, mesleki sorunlar ve çözüm yollarının ele alınacağı bir çalıştay düzenleniyor. Avukatlar Çalıştayı, bugün ve yarın olmak üzere iki gün sürecek.
Anemon Otel’deki çalıştay ile ilgili Hatay Barosu açıklaması şöyle:
“Hatay Barosu Avukat Hakları Merkezi, 80 Baro Başkanlığının davetli olduğu, ‘Avukatlık Mesleğinin Sorunları ve Çözüm Yolları’nın tartışılacağı ve 19-20 Ekim 2019 tarihlerinde Antakya Anemon Otel’de yapılacak olan çalıştaya ev sahipliği yapacak.
Tarihsel süreç içerisinde savunmaya atfedilen değerin, savunmaya duyulan ihtiyacın her geçen gün arttığı, toplumda savunmanın gereksinim haline geldiği, Avukatlık mesleğinin sırf başkasını mahkeme huzurunda temsilden ibaret olmadığı, hakkın savunulması anlamına gelen mesleğin asıl fonksiyonunun gerçekleştirilmesi sırasında, hakkı savunan avukatın önüne türlü sebeplerle engeller çıkarılması durumunda avukatında mesleğini yapma hakkı elinden alınmış olacağı, bu kapsamda Avukatlık mesleğinin icrasının önünde var olan ya da çıkması muhtemel engellerin en kısa sürede ve süratle bertaraf edilmesinin giderek daha acil bir ihtiyaç halini aldığı ve Avukatların haklarını korumak üzere yapılacak çalışmaların öncelik kazandığı bir ortamda, bu çalıştayın yapılmasını anlamlı buluyoruz.
Hatay Barosu ev sahipliğinde, Avukatlık mesleğindeki sorunlara çözüm arama mücadelesinin bir adım daha ileriye taşınması adına yapılacak olan ve Avukatlık Mesleğinin Sorunları ve Çözüm Yolları’nın tartışılacağı çalıştaya şu ana kadar 25 Baro katılacağını bildirmiştir.” -Cemil Yıldız

(Visited 3 times, 1 visits today)