Ay’a yolculuk Hatay’da 50 yıl önce

Ay’a yolculuk Hatay’da 50 yıl önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta ortasında açıkladığı ‘uzaya çıkış’ ile ilgili gelişmenin serüveni, ilimiz Hatay’da yarım asır önceye dayanıyor.
Antakyalı mühendis, 1970’lerin Hatay YSE Müdürü M. Fevzi Yertut, 1960’lı yıllarda başladığı bu yöndeki çalışmasını, ilk etapta gizli yapmak istese de, daha sonra kamuoyuna açık şekilde sürdürdüğünü ve ilk kez 1978 yılında yaptığı resmi açıklamasında, atmosferde ve uzayda uçuşu temin edecek bir projeyi geliştirdiklerini söyledi.
Antakyalıların yakından tanıdığı, eski YSE Müdürü M. Fevzi Yertut, 43 yıl önce TRT’ye yaptığı açıklamasında, ‘Feydamid’ adını verdiği projesi ile atmosferde ve uzayda uçuşu temin edeceklerini, havalimanlarının kalkacağını, otolarda diferansiyel ile şanzımanın iptal olacağını kaydederken, projeyi sundukları Bilimsel Araştırma Kurulu’nun ‘olur’ demediğini, ancak ‘olmaz’ da demediğini anlattı.
M. Fevzi Yertut, bundan 50 yıl önce gündeme getirdiği Feydamid Projesi sayesinde, Hatay-Antakya’dan Ankara ve İstanbul’a, oradan da Uzay’a, Aya yolculuk yapılacağını, dönüşün de Hatay’a olacağını anlattı, bunun için uzay taksileri, uzay araçları yapılacağını kaydetti.
KAŞIKÇI PAYLAŞTI
Bu arada, Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da, Feydamid Projesi icatçısı M. Fevzi Yertut’un 50 yıl önceki bu buluşunu sosyal medya hesabından paylaştı.
Milletvekili Kaşıkçı’nın paylaşımı şöyle:
“Ay’a yolculuk, Hatay’da 70’li yıllarda tartışılmış. Fevzi Yertut tarafından uzay aracı yapmak için ilk adımlar atılmış. Hataylı Fevzi Yertut’un hayalleri, bugün ülkenin milli bir programı haline dönüştü.” -Cemil Yıldız-