Teknik Direktör Kocaman:

Teknik Direktör Kocaman:

“Büyüklerle, Anadolu takımları arasındaki makas kapandı”

Farklı spor dallarından zengin içerikler sunan Tivibu, moderatörlüğünü Çiğdem Günal ve duayen gazeteci Altan Tanrıkulu’nun üstlendiği Her Gün Spor programında Aykut Kocaman’ı ağırladı.

Türk Telekom’un dijital TV platformu Tivibu, spor dünyasının nabzını tutuyor. Türk futbolunun önde gelen teknik direktörlerinden Aykut Kocaman, Tivibu spor kanalında yayınlanan ve moderatörlüğünü Çiğdem Günal’ın üstlendiği “Her Gün Spor” programına konuk oldu. Kocaman, Fenerbahçe’nin teknik direktörlüğü döneminde Alex’le ilgili yaşanan tartışmalara da değindi. Programda, Spor Toto Süper Ligi’nde bu sezon mücadele eden takımların performansı, deneyimli teknik adamın Fenerbahçe Spor Kulübü’ndeki tecrübeleri ve Türk futboluna dair önemli gelişmeler ele alındı.

Büyük takımlar ile Anadolu takımlarının şartları birbirine yakınlaştı

Deneyimli Teknik Direktör Aykut Kocaman, ligde mücadele eden büyük takımlarla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Büyük takımlar ile Anadolu takımlarının şartları birbirine yakınlaştı. Ekonomik makas daralırken, oyuncu kaliteleri ve yabancı oyuncu sayısındaki artışlarla ilgili de fark kapandı. Bu durum, normal hale gelmeli.”

1996 yılında Trabzonspor-Fenerbahçe maçının 84. dakikasında attığı golle Fenerbahçe’ye şampiyonluk getiren Aykut Kocaman, o anları değerlendirerek, “Trabzonspor, daha az başarılı diyemezdik! Sadece, biz son hamleyi yapabildiğimiz için şampiyon olabildik. Kazananla birlikte yolculuk yapan takımı da desteklemek gerekiyor. Bir anda çok şey değişebilir. Var olan emekleri yıkmak, sportif anlamda kültürsüzlük yaratır” dedi.

Alex, kariyerinde en çok benim dönemimde başarılıydı

Fenerbahçe’nin son zamanlardaki durumunu da ele alan Aykut Kocaman, takımın teknik direktörlüğünü yaptığı dönemde en değerli oyunculardan biri olan Alex De Souza’nın da şu anda antrenörlük yaptığını belirterek, “Şimdi, beni daha iyi anlayacak” dedi.

Kocaman, sözlerine şöyle devam etti:

“Ne Alex, ne de başka bir oyuncu ile ilgili hiçbir zaman duygularımla hareket etmedim. Rakamlar ortada. Ben art niyetli olsam, nasıl olacak böyle bir şey? Bu konuları gündeme getiren art niyetli gruplar var. Alex’in, bu organize durum tarafından biraz kullanıldığını düşünüyorum. Fenerbahçe’nin asıl sorunu, Fenerbahçe’yi oluşturan dinamiklerin birbirine karşı olması!”

Fenerbahçe, Sakaryaspor ve İstanbulspor gibi büyük takımlarda forma giyme şansı bulan Aykut Kocaman, futbolculuk kariyerini toplamda 3 kere gol kralı olarak taçlandırdı. Jübilesinin ardından çeşitli takımlarda antrenörlük yapan Aykut Kocaman, 2010-2011 sezonunda Fenerbahçe Teknik Direktörlüğüne getirildi ve aynı sezonda takımını şampiyonluğa ulaştırdı. En son Başakşehir Futbol Kulübü’nü çalıştıran Aykut Kocaman, Ekim 2021’de görevinden ayrıldı. -Cemil Yıldız-