Aynı gün tesadüfü…

Aynı gün tesadüfü…

Ermeni halkının “Meryem Ana Yortusu” ile Arap Alevilerin en büyük Bayramı “Ğadir Hum Bayramı” aynı güne denk geldi ve ilimizde barış-kardeşlik duyguları içinde ayrı ayrı kutlandı.

Samandağ-Vakıflı’da Ermeni yurttaşlar “Meryem Ana Yortusu” yaptı ve “Üzüm Bayramı“nı kutladı. Meryem Ana Kilisesi’ndeki ayinde ilahiler okundu ve dualar edildi. Ayin sonunda bağ bozumunu yapan Ermeni yurttaşlar; üzümlerini kilise bahçesine getirdi ve tüm yılın bereketi için dualar etti. Dün Samandağ’daki kutlamalara Avrupa ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelerek kiliseyi dolduran yurttaşlara, kutsanmış olduğuna inanılan üzümler dağıtıldı. Kazanlarda pişirilen buğday ve et karışımı “Hirisi” yemeği de vatandaşlara ikram edildi.
Dün ayrıca ilimizdeki Arap Alevileri de “Ğadir Hum Bayramı” kutlaması yaptı. Hazreti Muhammed’in (S.A.V) Veda Haccı dönüşünde Ehl-i Beyt’inden Hazreti Ali’yi (K.V.) taltif ettiği gün olarak kutlanan “Gadir-i Hum” Bayramı, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Hz. Ali’yi kendisine Vasi ilan ettiği gün olarak bilinir.
Arap Alevilerinin en değerli varlıklarından olan Ğadir Hum Bayramında dün kazanlar kaynadı. Zengini de fakiri de saatlerce kazanda kaynayan nimetten yiyip karnını doyururken. Muhtaç olan ailelere de kazanda pişen HRİSİ nimetinden zekatı ile birlikte evlerine kadar gönderildi. Yapılanla, birlik, beraberlik, yardımlaşma, dayanışma kültürünün güçlendirilmesi amaçlanıyor. -Cemil Yıldız-