Bahçeşehir Koleji’nde online eğitim çalışmaları

Bahçeşehir Koleji’nde online eğitim çalışmaları

Uzaktan Eğitim Süreci Başarıyla Yürütülüyor

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan takvime göre, 23 Mart itibariyle Türkiye genelinde uzaktan eğitim programına tam zamanlı olarak başlayan Bahçeşehir Koleji, Türkiye genelinde 100.000’in üzerinde öğrencisinin katılımıyla uzaktan eğitim sürecini başarıyla yürütüyor.
Bahçeşehir Kolejinin uzaktan eğitim programını yürüttüğü yapay zekâ tabanlı uzaktan eğitim platformu Metodbox’ta; 1. sınıftan 12. sınıfa tüm sınıf düzeylerde konu anlatım videoları, tekrar testleri, testlere ilişkin soru çözüm videoları ve okul öncesi dahil olmak üzere yaş düzeyine uygun olarak animasyonlar ve videolarla desteklenen binlerce etkin içerik yer alıyor.
Kişiye özgü öğrenme…
Bahçeşehir Koleji, COVID-19 salgını nedeniyle okulların tatil edilmesi nedeniyle, Metodbox uygulaması üzerinden uzaktan ve online eğitimlerine kesintisiz devam ediyor. Öğretmenler, digital ortamda öğrencileri ile bir araya gelerek hem motivasyonlarını hem de öğrenme süreçlerini arttırıyor.
Öncü eğitim modelleriyle Türkiye’de eğitime olan katkılarını dijital eğitimde de sürdüren Bahçeşehir Koleji, bundan 5 yıl önce 60 yazılımcısıyla başlattığı yapay zeka destekli kişiye özgü dijital öğrenme platformu “Metodbox”u, ilkokuldan itibaren tüm kademelerde öğrenci, öğretmen ve velilerinin kullanımına sundu. Öğrenciler, Metodbox ile zaman ve mekân kısıtlaması olmadan, internet olan her yerden, her türlü akıllı cihaz ile eğitim öğretim hayatlarına devam ediyor, öğrendiklerini pekiştiriyorlar. Böylece öğrenciler, daha keyifli bir öğrenme sürecini de deneyimlemiş oluyorlar.
Metodbox; Bahçeşehir Koleji tarafından tüm seviyelerde 12 yılı aşkın süredir uygulanan Kişiye Özgü Öğrenim Modeli’ni (KÖM), yapay zeka tabanlı altyapısıyla geleceğe taşıyor. Metodbox’un yapay zeka tabanlı altyapısıyla, öğrencilerin öğrenme stilleri belirleniyor ve kazanım takiplerini gerçekleştiriliyor. Öğrenciler, yapay zeka ile birlikte yeni nesil dijital öğrenmeyle de buluşuyor. Metodbox’ta, ilkokul seviyesinde öğrencilere, zenginleştirilmiş öğrenim materyalleri olarak; animasyon, video, akıllı defter, sesli kitaplar ve ilkokul seviyesine uygun dijital ders içerikleri sunuluyor. Ortaokul seviyesindeyse, sınav hazırlık grupları olan 7. ve 8. sınıf ile Lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerine, belirledikleri hedefe ulaşabilmeleri için gerekli çalışma programı sunuluyor. Ayrıca gösterdikleri performansa göre, hedeflerine olan uzaklık ve yakınlık durumları da yapay zekâ ile belirleniyor. Bu şekilde sistem, öğrencilere yeni hedefler belirlemede yardımcı oluyor. Her seviye bazında öğrencilere uygun olarak konumlandırılan farklı ulusal ve uluslararası uygulamalarla, öğrencilerin hem yabancı dil konusunda hem de kodlama robotik gibi konularda gelişimlerini destekliyor.
Başarılı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz…
Konuyla ilgili konuşan Hatay Kampüsü Kurucu Temsilcisi Serdal Aslan, Bahçeşehir Koleji’nin uzaktan eğitim uygulamalarına yaptığı yatırımın öneminin, dünyanın geçirdiği bu zor günlerde daha iyi anlaşıldığını söyledi ve “Şu anda evinde kalmak zorunda olan yaklaşık 800 öğrencimiz, aynı anda Metodbox’a girerek ders çalışıyor, öğretmenlerini dinliyor, sınav oluyorlar. Bahçeşehir Koleji olarak, uzaktan eğitim sürecini başarıyla yürütmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Metodbox’un alt yapısı için çalışan onlarca mühendisimize, içeriği için Türkiye’nin dört bir tarafında emek veren 15.000’e yakın eğitimcimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Onlar, çocuklarımız için çalışıyor, gece gündüz demeden platformun hem içeriğini hem yazılımını güncellemeye devam ediyorlar.
Pandemi nedeniyle dünya çapında yaşanan bu zor günleri atlatacağız. Ancak bu zor günlerde bile çocuklarımızın öğrenme merakını canlı tutmak, akademik ve sosyal gelişimlerine kesintisiz devam etmelerini sağlamak için çalışıyoruz. Umuyorum, en kısa sürede her şeyi geride bırakacak ve yine çocuklarımızı okullarımızda kucaklayacağız.
Uzaktan Eğitim Platformumuz Metodbox erişimini, 2020-2021 eğitim yılı için kayıt yaptıran öğrencilerimiz için de sağlamış bulunmaktayız. Anaokulundan liseye, gelecek yıl örgün eğitimde aramıza katılacak olan tüm öğrencilerimiz, Bahçeşehir Koleji Ailesinin şimdiden heyecanını yaşıyorlar. Yeni öğrencilerimizle beraber, bu zorlu süreçte konu anlatım videoları, sınav soru-çözümler, etüt ve ödev takiplerini, Metodbox üzerinden verimli ve keyifli bir şekilde gerçekleştiriyoruz” dedi. Mehmet ÖZGÜN