Bahçeşehir’den Rekor Ödül

Bahçeşehir’den Rekor Ödül

Bu yıl ilki düzenlenen Robotex International’ın Türkiye ayağı Robotex Turkey Yarışması, geçtiğimiz hafta sonunda, 2-3 Kasım Cumartesi ile Pazar günleri Antalya’da gerçekleşti. Dünyanın en büyük robot festivali olarak, merkezi Tallinn-Estonya’da bulunan; Finlandiya, Amerika ve Çin gibi ülkelerde faaliyet gösteren bir robotik organizasyonu olan Robotex International’da mühendisler, yöneticiler, öğrenciler bir araya gelirken, Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü de İlkokul, Ortaokul, Anadolu Lisesi ve Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinden oluşan toplam 61 katılımcı ve 19 proje ile yarışmaya katılarak, 11 ödül ile geri döndü. Dünya üzerinde 18 ayrı noktada var olan bu organizasyonlarla amacın, robot teknolojisini dünya genelinde yaygınlaştırmak ve üreten bir nesil yetiştirmek olduğu belirtildi.
Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü Müdürü Sefer Kaplan, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:
“Teknoloji, inovasyon ve yaratıcılığın buluştuğu yarışmada toplam 16 kategoride yarışmalar düzenlendi. Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden 200 proje ve 800 yarışmacının katıldığı organizasyonda, Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü olarak 3 Türkiye Birinciliği, 3 Türkiye Üçüncülüğü ve 5 jüri özel ödülü almaya hak kazandık. Öğrencilerimiz, projelerini hafta içi kulüp saatlerinde, okul sonrası zamanlarda ve hafta sonu çalışmalarıyla, okulumuz Bilim Merkezi’nde büyük bir özveri göstererek tamamladılar. Yarışmada emeği geçen tüm öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Biz, Bahçeşehir Hatay olarak, çocuklarımızı geleceğe hazırlayan tüm organizasyonların içinde olmaya devam edeceğiz.”
Okul Müdürü Sefer Kaplan, Bahçeşehir Koleji’nin aldığı dereceleri de şöyle sıraladı:
– İleri Seviye Kategori 3 Kg Sumo Ligi: Türkiye 1.liği
– Hayvan Kurtaran Ligi: Türkiye 1.liği
-Basketbol Ligi: Türkiye 1.liği
– İleri Seviye Kategori 3 Kg Sumo Ligi: Türkiye 3.lüğü
– Lego Çizgi İzleyen Ligi: Türkiye 3.lüğü
– Lego Sumo Ligi: Türkiye 3.lüğü
– 3 Kg Lego Sumo Ligi: 2 projeye Jüri Özel Ödülü
– Drone Yarışı Ligi: Jüri Özel Ödülü
– Zihin Kontrolü Ligi: Jüri Özel Ödülü
-En Çok Katılımcı Ödülü
Yarışmada derece yapan Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü Takımları, Türkiye’yi Estonya, Finlandiya ve Çin’de temsil etmeye hak kazandı. -Selvi Günay-