Bakan Açıkladı

Bakan Açıkladı

6 Maddelik Kovid Önlemleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Salı günü gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. 6 maddelik yeni tedbirleri paylaşan Bakan Koca, “Hatırlatma dozu aşılarının uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin, Omicron varyantına karşı önemli bir tedbir olduğu unutulmamalıdır” dedi.

-6 MADDELİK YENİ TEDBİRLER-
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı 6 maddelik önlemler paketi şunlar:
-Aşı olmuş vatandaşlarımızın karantinaya alınmaması kararının uygulanmasına devam edilecektir.
-Omicron varyantının hastaneye yatışlara etkisinin, önceki varyantlar ile kıyaslandığında, önemli ölçüde daha az gerçekleştiği güncel verilerle de teyit edilmiştir. Ancak vaka sayılarının artışının çok yüksek olması durumunda, oran düşük olsa da, sınırsız olmayan sağlık kapasitesini zorlayabilecektir. Bu ihtimali dikkate alarak, tedbirlerin uygulanmasında azami hassasiyet gösterilmelidir. Sorumlu her vatandaşımız, tedbirlere uyarak üzerine düşeni yapmalıdır.
-Alınan tedbirlerin ve kaldırılan kısıtlamaların etkisinin ölçülmesine yönelik pilot çalışmalar ile planlı taramalar yapılmasına karar verilmiştir. Buna göre, hastalığın bulaşma alanlarında yaşanan riskler varsa, özel tedbirler alınmasına karar verilmiştir.
-Hatırlatma dozu aşılarının uygulanmasında hassasiyet gösterilmesinin, omicron varyantına karşı önemli bir tedbir olduğu unutulmamalıdır.
-Vakalar, hastaneye yatanların yaş grupları dikkate alınarak değerlendirildiğinde, 65 yaş üzeri büyüklerimizin risk altında olduğunu göstermektedir. 65 yaş üzeri büyüklerimizi korumak için azami hassasiyet gösterilmelidir. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın hatırlatma dozunun uygulanması son derece önemlidir.
-Omicron varyantının yayılma hızının yüksekliği dikkate alınarak, maske kullanımında ısrar edilmelidir. Maske, en pratik ve etkili korunma yöntemidir.
-Cemil Yıldız-