Bakan Bilgin’e Eczacı Heyeti Ziyareti

Bakan Bilgin’e Eczacı Heyeti Ziyareti

Diyabette Sensör, Pompa Sgk Kapsamına Alınmalı…

Aralarında Hatay Eczacı Odası Başkanının da bulunduğu bir eczacı heyeti, Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e ziyarette bulundu. Birçok ilin Eczacı Odası Başkanının da yer aldığı heyetin Bakan ile görüşmesini, kendisi de eczacı olan, AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu sağladı.
Türkoğlu, önceki günkü ziyaretle ilgili şu paylaşımda bulundu:
“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’e; Hatay, Kayseri, Aydın, Malatya Eczacı Oda Başkanları, Türk Eczacılar Birliği Yöneticileri ile birlikte ziyarette bulunduk. Eczacılarımızın sorunlarını, Tip 1 Diyabet Hastalarımızın sensör ve pompa ile Gazilerimizin ortopedik malzemelerinin SGK kapsamına alınması hususlarını konuştuk. Saygıdeğer Bakanımıza, Hüsnü Kabulleri, meselelere karşı çözüm odaklı yaklaşımı, yakın ilgi ve alakaları için gönülden teşekkür ediyoruz.
Malum üzere, Tip1Diyabet bir yaşam biçimi değildir. ömür boyu süren bir hastalıktır. Ülkemizde ortalama 700 bin civarı hastamızın, hususen de çocuklarımızın parmakları delimesin diye, sensör ve pompaların SGK kapsamına alınması için Bakanlığımız nezdinde çalışmalara başladık. Diyabet hastası çocukların parmakları, kan şekeri ölçümü için gün boyu defalarca deliniyor. Diyabet, hem ruhu hem bedeni yoruyor. Neticede hastaların teknolojik takibi, hayatlarını kolaylaştırır. Bu açıdan, pompa ve sensörün SGK kapsamına alınmasını ziyadesiyle önemsiyoruz. Konunun sıkı takipçiyiz.
Gazilerimizin de hali hazırda belli bir oranda SGK kapsamında olan ortopedik malzemelerinin katkı payının yükseltilmesi ile ilgili de yakın takipteyiz.” -Cemil Yıldız-