Bakan Kirişçi Hatay’da “Destek” dedi,

Bakan Kirişçi Hatay’da “Destek” dedi,

Üretici ise aynı görüşte değil:

Zarar Ediyoruz, Memnun Değiliz…

Pamuk çiftçileri, ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları anlatırken, “Sürekli zarar ediyoruz. Motorumuzu, tarlamızı ve evimizi satıp, borcumuzu ödemeye çalışacağız. Geçen sene sezon başında 12-13 Liraya pamuk satmıştık, sezon sonuna doğru fiyat 25 Liraya kadar çıkmıştı. Şu an pamuk fiyatları ise 15-16 Lira. Çiftçi, hiç memnun değil halinden” dedi.

Bir pamuk üreticisi, yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“Aldığımız gübre ve mazotun maliyeti 4-5 kat arttı. Şu anki halimizden hiç memnun değiliz. Onun için devletin üreticiye sahip çıkmasını rica ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın, Sayın Tarım Bakanı’mızın bu işe bir an önce eğilmelerini istiyoruz. Pamuk fiyatlarıyla ilgili hala açıklamaları yok. Bizim, Çukobirlik’imiz var. Çukobirlik’e bir fiyat verseler, onlara biraz destek verseler, her şeyin yerine oturacağını tahmin ediyoruz. Pamukta destek primleri 1 Lira 10 Kuruş, ama en az 4-5 Lira olması gerekiyor. Devletten, üreticiye sahip çıkmasını istiyoruz.”

Çiftçi sorunlarını iyi bilen Adana Milletvekili Ayhan Barut ise “Pamuktaki yangının söndürülmesi lazım” dedi ve şunları söyledi:

“Hatay’da pamuk hasadına katılan Tarım Bakanı, ‘Pamukta uygulanan destekleri 271 liraya çıkardık dönüm başına, 3 kat arttırdık’ dedi. Bu desteğin adı, mazot-gübre desteğidir. Bakan, arkasından, pamukta uygulanan yağlı tohumlar desteğini ise 1 Lira 10 Kuruştan 1 Lira 65 Kuruşa çıkmış gibi kabul ettiğini söyledi. Her iki destekleme farklıdır. Birisi, pamukta uygulanan gübre ve mazot desteğidir. 1 Lira 10 Kuruş olan ise yağlı tohumlara uygulanan teşvik primidir.

Laf kalabalığı yapmayın, çiftçiyi kandırmayın, desteklemeleri birbirine karıştırmayın. Derhal 1 Lira 10 Kuruşluk primi en az 2 Lira seviyesine çıkartın. ‘Çiftçiyi kimseye ezdirmeyeceğiz’ diyen Bakan’a ve iktidara, ‘el insaf’ ve ‘el vicdan’ diyoruz.

Pamuk hasadı bitmek üzere, hala açıklanan bir taban fiyatı yok. Çiftçimiz, bir kilogram kütlü pamuğu 20 Liraya mal ediyor. Eline en az 25 Lira geçmesi gerekiyor. Ancak şu an tüccarda pamuğun kilo fiyatı 15-16 Lira seviyesinde. Bundan iki ay önce 25 Liraya gidiyordu. Ne oldu da pamukta fiyat düşüyor? Gelin, pamuk üreticisinin feryadını duyun. Pamuk üreticisi şu an perişan. Bir an önce pamukta taban fiyatını 25 Lira olarak açıklayın. Pamuktaki yangını söndürün.” -Haber/Cemil Yıldız-