Bakan öyle diyor!

Bakan öyle diyor!

2 yıl önce bitmesi gereken Reyhanlı Barajı’nda mutlu sona doğru…

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından ilimizde yapımı süren Reyhanlı Barajı’nda mutlu sona doğru yaklaşıldığını açıkladı. Oysaki Bakanlık ve Hatay mülki ile yerel siyasetçileri, Reyhanlı Barajı’nın 15.05.201+5’te tamamlanacağını ve aynı gün saat 15.15’te hizmete gireceğini defalarca kez basına açıklamışlardı.
Reyhanlı Barajı’nda yüzde 93 fiziksel gerçekleşme sağlandığını belirten Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Yıllardır hasretle beklenen bu baraj ile hem Amik Ovası’nda yer alan 600 bin dekar zirai arazi sulanacak  hem de 200 bin dekar saha taşkın zararından korunacak. Böylece Amik Ovası’nın suya olan hasretini dindirmiş olacağız” diye konuştu.
Proje kapsamında, 480 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip Reyhanlı Barajına su sağlayacak olan Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı ile Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı’nın yapımı devam ediyor. Reyhanlı Barajı Sulaması 1. kısım işinin yapım ihalesi ise Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirildi.
-Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)