Bakan Pakdemirli…

Bakan Pakdemirli…

Hassa’daki orman yangınının 39 saat sonra kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi

Yanan alanlar yeniden ağaçlandırılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hassa ilçesindeki orman yangınının 39 saatlik müdahalenin ardından kontrol altına alındığını, bölgede soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Bakan Pakdemirli, Gazeluşağı mevkiindeki ormanlık alanda 2 ayrı noktada çıkan yangında yaklaşık 200 hektarlık zarar gördüğünü söyledi. Hassa’daki yangına 1 uçak, 4 helikopter, 64 arazöz, 12 iş makinesi ve 140 personelle müdahalede bulunduklarını söyleyen Bakan Pakdemirli, “Hatay’da can ve mal kaybımız yok. Hatay özelinde yangının çıkış sebebiyle ilgili kolluk kuvvetlerimiz araştırmalarına devam ediyor” dedi.
Yanan alanların yeniden ağaçlandırılacağını ifade eden Bakan Pakdemirli, “Tekrar her yangın sonrasında hatırlattığımız gibi, Anayasa’nın 169. maddesine göre ormanlık alanlarla ilgili, buralar yansa dahi buralarla ilgili farklı bir tasarruf yapılması söz konusu olmaz. Buralarda ne otel ne han ne hamam ne kervansaray yapılır, ne de buralar imara açılır. İlk müsait zamanda buraları tekrar ağaçlandırmak için arkadaşlarımız çalışmalara başlayacak” dedi.
Bakan Pakdemirli, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi:
“Şükürler olsun ki, Hatay’da yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sahada tek bir kıvılcım kalmayana kadar devam edecek. Bu soğutma çalışmaları hepinizin bildiği gibi bir günden fazla sürebilir. Kaç gün sürmesi gerekiyorsa soğutma çalışmaları devam edecek. ‘Kontrol altına alındı’ demek, yangın odaklarının etrafının çevrildiğini, buralarla alakalı yangının artık büyüme ihtimalinin, çok istisnai durumlar dışında kalmadığının ifadesidir. Sabah kalkan İHA’mızı önce Hatay’a gönderdik. İHA’mızın tespit ettiği kadarıyla
Hatay’da sıcak bir nokta yok. Yani burada ciddi bir başarı sağlanmış.” –Mehmet ÖZGÜN-