Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan, Pamuk tarlasında…

Tarım ve Orman Bakanı
Tarım ve Orman Bakanı Vahit KİRİŞÇİ, dün geldiği Hatay’da, Amik Ovası’nda pamuk hasadına katıldı.

      Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dün ilimize geldi, Bakan Kirişci, Antakya ilçesi Reyhanlı yolundaki 150 dekarlık pamuk tarlasında hasada katıldı. Bakan Kirişci önce biçerdöverle, daha sonra elle pamuk hasat etti.

      Hasadın ardından konuşan Kirişci, Hatay’ın, Çukurova’da bulunan önemli bir tarım kenti olduğunu söyledi. Bakan Kirişci, dünya pamuk üretiminin yüzde 80’inin Türkiye’nin de içinde yer aldığı 7 ülke tarafından yapıldığını dile getirdi.

      Bakan Kirişci, Hatay’daki pamuk üretim rakamlarına da değinerek, “2021 yılında Hatay’da 389 bin 619 dekar ekim alanından dekarda ortalama 539 kilogram verimle 210 bin 102 ton ürün elde edilmiştir. Ülkemizdeki pamuğun yüzde 9,3 gibi önemli bir bölümü. Yani yaklaşık yüzde 10’u burada üretilmektedir. 2022 yılında dekardan ortalama 500 kilogram verim ile 277 bin tonluk üretim beklediğimizi de belirtmek isterim” dedi.

      Pamuk hasadının bereketli olmasını dileyen Bakan Kirişci, “Üreticilerimizin alın ve akıl terinin karşılığını hükümet olarak veriyoruz, daha da vereceğiz. ‘2022 mahsulüyle ilgili bu yıl iyi fiyatlar oldu da acaba gelecek sene nasıl olur?’ diye düşünülmesin. Size söz veriyorum, inşallah gelecek yıl, bu yıldan daha iyi olacak ve sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.  

      Hasat etkinliğine; Vali Rahmi Doğan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik ve Hacı Bayram Türkoğlu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu da katıldı.

      Mehmet ÖZGÜN