Bakan, Vali, İl Müdürü ne dedi?

Bakan, Vali, İl Müdürü ne dedi?

Türkiye’de ilk “Solunum Cihazı” üretiminin ilimizde gerçekleşmesi gündem oldu…

İlimiz Defne ilçesindeki Şehit Serkan Talan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde, KOVİD 19 tedavisinde kullanılan yoğun bakım hastaları için olmazsa olmaz aygıt, Ventilatör (Solunum) cihazının ilimizde üretilmesi ülkede gündem oldu. Milli Eğitim Bakanı, Hatay Valisi ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürü, solunum cihazı üretilmesi gelişmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklaması şöyle:
“Meslek Liselerimizden hepimize derin bir nefes. Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerimizde ilk prototip solunum cihazını ürettik. ‘Okullar, bir toplumun aldığı nefestir’, düşüncesinin somut halindeyiz. Meslek Liselerimizle ne kadar gurur duysak az.”
Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın, desteklediği proje ile ilgili görüşleri de şöyle:
“Milli Eğitim Bakanlığımızca, koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda ilk solunum cihazı, ilimiz Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretildi. Okul Müdürümüz, Öğretmen ve öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutluyoruz.”
Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan da gelişmeden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi:
“Defne Şehit Serkan Talan MTAL’miz, solunum cihazı üretti. Emeği geçen arkadaşları tebrik ediyoruz.”
Bu arada, Şehit Serkan Talan Mesleki TAL’de gerçekleşen müjdeli haberin buluşçusunun, Gaziantepli, okulun Elektronik Öğretmeni Yazılım Uzmanı Nurullah Sarı olduğu, projeyi gerçekleştirirken de, ekip arkadaşları olan Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Öğretmenleri Hakan Köse, Merve Esat, Selman Sabaz ile öğrenciler yanı sıra Okul Müdürü Birol Gezer, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ile Vali Rahmi Doğan’ın büyük destek verdiği öğrenildi. -Cemil Yıldız-