Bakan yarın burada

Bakan yarın burada

Müze’de ‘açılış’ var!

Helenistik, Roma ve Doğu Roma kültürünün öne çıkan, dönemin yaşam biçimi, mimarisi ve sanatsal yaklaşımı hakkında bilgi veren mozaiklerin en iyi örneklerine ev sahipliği yapan Hatay Arkeoloji Müzesi, yeni sergi salonlarının açılışı için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ağırlamaya hazırlanıyor. Peki sorunlar da konuşulacak mı?

53 bin dönüm arazi üzerine kurulu Hatay Arkeoloji Müzesi, her sene artan ziyaretçi kalabalığıyla, Hatay’ın turizm alanındaki en önemli adreslerinden biri olmaya devam ediyor. Birinci etabının ardından devam eden ikinci etap hazırlıklarını da sonlandırmaya hazırlanan Müze, buna dair açılışı ise Bakan eliyle yapacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un bu amaçla yarın Antakya’da olması ve Müze’nin merakla beklenen diğer kısımlarını ziyarete açması bekleniyor.
Hatırlanacağı üzere, Hatay Arkeoloji Müzesi adına daha önce yapılan açıklamada, ikinci etap çalışmalarına işaret edilmiş ve şu bilgiye yer verilmişti:
“Daha önce yer sıkıntısı nedeniyle eserlerimizin birçoğunu sergileyemiyorduk. Bu müze açılında eserlerimiz daha güzel ortamda ziyaretçilere açıldı. Müzemizin ikinci etabında çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Hatay Arkeoloji Müzesi’nin ikinci etabı da bittiğinde burası dünyada mozaik koleksiyonunun sergilendiği en büyük müze olacak. Yaklaşık 2 bin 500 metrekare mozaik sergilendiğinde biz bu unvanı almış olacağız.”
-EN BÜYÜK!-
Anadolu’nun arkeoloji bakımından en zengin yerlerinden biri olan Hatay’daki Arkeoloji Müzesi, çalışmaları sona erdiği ifade edilen ikinci etabının da tamamlanmasıyla, “Dünyanın en büyük mozaik koleksiyonunun sergilendiği müze” unvanını almayı hedefliyor.
-11 BİN SİKKE-
Dünyanın en büyük mozaik koleksiyonunun sergilendiği müzeler arasında ilk sıralarda yer alan Hatay Arkeoloji Müzesi’nin ikinci etabının ziyarete açılmasına sadece 1 gün kaldı. Toplam 3 bin 555 metrekare sergi alanına sahip olacak ikinci etapta, çeşitli dönemlere ait bin 11 sikke de yer alacak. Beklenen açılışa dair yapılan yakın tarihli en net açıklama ise Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nalan Çopuroğlu Yastı’ya ait…
“İkinci etap çalışmalarımız son aşamaya geldi. Gece gündüz özveriyle çalışıyoruz. Ülkemize, milletimize ve dünyaya güzel eserler sergilemek için ikinci etabın açılışını heyecanla bekliyoruz. Bu etapta sikke salonları, mozaikler ve çeşitli objeler sergilenecek.
Sergilenecek olan sikkeler çok önemli. Dünyada en zengin sikke koleksiyonuna sahip müzelerden biriyiz. Bu konuda da iddialıyız. Tarihte Antakya’nın ne kadar zengin, ne kadar görkemli olduğunu da bize gösteriyor. Hem ticari hem ekonomik anlamda. Hatay her açıdan, her dönemde çok önemli bir konuma sahip. Hem kutsal yollara giden güzergah üzerinde hem ticaret merkezi konumunda. O anlamda sikke koleksiyonumuz Antakya’nın zenginliğini herkese gösterecek.”
Alınan bilgiye göre, sikke koleksiyonunun sergileneceği salon, son teknolojik donanımlarla dizayn edildi.
-SORUNLAR!-
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ağırlamaya hazırlanan Müze noktasında duranlar ise, kapalı kalan son ziyaret alanların da açılmasıyla beraber ciddi bir sinerji kazanacak Hatay’ın, çok gündeme gelmeyen sorunları da konuşması gerektiğinin altını çiziyor. Müze’nin “sergileme” hatalarını tam da bu kapsamda düzeltmesi gerektiğini ifade edenler, yaşanan ‘rutubet’ sorununun da unutulmaması gerektiğine işaret ediyor. Tabi, Müze önünde “atıl” hale gelen ve planlandığı gibi çalıştırıla-mayan değirmeni de unutmamak gerekiyor! -Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)