Bakan’ın Sözleri

Bakan’ın Sözleri

Hatay’dakini ‘hatırlattı’

Muğla’daki Stratonikeia Antik Kenti’ni gündemde tutan gelişmeler, Samandağ ilçesindeki Seleucia Pieria’yı hatırlattı ve bizlerin bu konuda bugüne kadar ‘ne’ yaptığını!

Geçtiğimiz günlerde, Muğla’daki Stratonikeia Antik Kenti’ni gezerek, yürütülen çalışmalar hakkında Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’ten bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu Beylikleri, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden bugüne ulaşan eserleri yerinde gördü, mesajı ise net oldu… “Stratonikeia çok farkındalık yaratılmamış bir şehir. Aslında baktığımız zaman Stratonikeia ikinci bir Efes olabilir.”
Bakan’ın sözleri, Hatay’ın Samandağ ilçesinin 5 km kuzeyindeki Çevlik yöresindeki Seleucia Pieria Antik Kenti’nde (içerisinde tapınak, Akropol ve Nekropol alanı yer alıyor) bugüne kadar bekletilen, ancak bir türlü başlanamayan kazıları gündeme taşıdı.
Bilindiği gibi, konuyu, Müzeler eski Genel Müdürü, Antakyalı Arkeolog Kenan Yurttagül de gündeme taşımış ve, “Burası için, İzmir ilindeki ‘EFES’ antik kenti gibi düşünün. Efes antik kentinin yılda 4 milyona yakın bir ziyaretçi kalabalığı var. Düşünün ki bu tarihi kent açıldığı zaman en az 1 milyon kişi burayı ziyaret için gelecek. Bu geliş, bölgede öncelikle kültürel, sonrasında ise sosyal ve ekonomik katkılar yapacak” demişti. -Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)