Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakanla Görüştüler
11 Milyon Tl’ye Çizgi!

Yarseli’ye Yeniden Enerji Hatay

Yarseli’ye Yeniden Enerji

Hatay AKP Milletvekilleri, Perşembe günü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’le görüştü. Milletvekilleri, Yarseli Barajı’na su verilmesi işleminin, 11 Milyon Liralık borç nedeniyle enerjinin kesik olmasından kaynaklı yapılamadığını bildirdi ve soruna çözüm istedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yönelik ziyarete;  Hatay AKP Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hacı Bayram Türkoğlu ile MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş ile Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın katıldı.

İlimizdeki barajlar ile tarımsal sulama konuları masaya yatırılırken, Milletvekilleri, Yarseli Barajı’na su verilemediğini, dolayısıyla barajın yarısının boş olduğunu hatırlatarak, 11 Milyon Liralık borç nedeniyle enerjinin kesik olduğunu bildirdi. Bakan Fatih Dönmez, bunun üzerine, 11 Milyon Liralık enerji borcunu ödemeyi Bakanlık olarak taahhüt etti ve verdiği talimat sonrasında da Yarseli Barajı’na yeniden enerji verilmeye başlandı.

Reyhanlı Asi Sulama Kooperatifi Birliği Başkanı Hüseyin Şahbaz, soruna el atan ve enerjinin yeniden gelmesini sağlayan Hatay AKP Milletvekillerine tek tek teşekkür etti.

Görüştüğümüz Şahbaz, Bakan Dönmez’in, 11 Milyonluk Liralık borçtan ötürü kesilen enerjinin yeniden verilmesini sağladığını kaydederek, “11 Milyonluk borç, üstlenildi. Halen 2,3 milyon liralık borç var. Bunu da bizler ödeyeceğiz” açıklaması yaptı.

Asi Sulama Birliği Kooperatifi Başkanı Hüseyin Şahbaz, gelişmeyi, sosyal medya hesabından şöyle paylaştı:

“Değerli çiftçi arkadaşların dikkatine… Bir hafta önce yapmış olduğumuz paylaşmışlar, dile getirdiğimiz, Yarseli Barajı’nın elektrik kesintisi ve Ova’nın karşılaşacağı sorun, neticesini aldı ve dün itibariyle Yarseli Sulama Birliği’nin elektriği verildi ve pompalar tekrar devreye girerek su çekmeye başladı.

Şu anki su rezervi 20 milyon m3 olup, 55 milyona kadar su çekimi yapılacaktır. Günlük 350 bin m3 üzerinden yaklaşık üç ay gibi bir surede, baraj, tam doluluk oranına gelecektir.

Elektriğin açılmasına katkı sağlayan Hatay AKP Milletvekili Hüseyin Şanverdi ve diğer tüm Milletvekillerine, AKP il Başkanı Adem Yeşildal’a ve emeği geçenlere, bölge çiftçileri adına teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

-Cemil Yıldız-