Banka Promosyonları Enflasyona Yenik Düşürülmemeli

Banka Promosyonları Enflasyona Yenik Düşürülmemeli

Günal, sözleşmelerin yeniden düzenlenmesinin gerekliliğini vurguladı

       Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Hatay İl Başkan Mustafa Günal, banka promosyonlarının enflasyona yenik düşürülmemesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

      Banka promosyon sözleşmelerinin, uzun süreleri kapsayacak şekilde hesaplanmasının, yaşanan yüksek enflasyon sürecinde hak kayıplarına sebep olduğunu belirten Günal, geçmiş dönemde imzalanan sözleşmelerin feshi veya yeniden düzenlenmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

      Bankaların kârlılığındaki artışın önemli kalemlerden birisinin, milyonlarca çalışan ve emeklinin maaşlarının bankalara yatıyor olması olduğunu belirten Günal, açıklamasında şunlara değindi:

“Bu süreçte uzun süreler geçerli olacak şekilde imzalanan promosyon sözleşmeleri iptal edilerek 1 yıllık olacak şekilde imzalanmalı, geçmişte imzalanan sözleşmeler için enflasyon oranında ek ödeme yapılması sağlanmalıdır.

Promosyon hakkı güvence altına alınmalı

      Kamu çalışanları için ilgili bankalarla yenileme sözleşmesi yapılması talep edilmeli, yenileme sözleşmesi kabul edilmediği takdirde idare tarafından tek taraflı feshedilmelidir.  Özel sektörde çalışan işçilerin de promosyon alması hem eşitlik ilkesi hem de sosyal devlet ilkesinin gereğidir. Özel sektörde ücretini bankadan alan çalışanlar için promosyon hakkı güvence altına alınmalıdır. Ülke genelinde tüm çalışanların hak kayıpları giderilebilmesi için kamu yararı adına bütün özel sektör, kamu kurum ve kuruluşlarına sözleşme yenileme hakkı tanınmalı, ayrıca alt sınır getirilerek alınan maaş miktarına göre hakkaniyetli bir şekilde sözleşme yapılması şart koşulmalıdır.”

      Mehmet ÖZGÜN