Baraj hani bitmiş, açılışı da yapılmıştı!

Baraj hani bitmiş, açılışı da yapılmıştı!

Reyhanlı barajı sulama 2.kısım inşaatı ihale edildi…

Reyhanlı Barajı’nda sulama ikinci kısım inşaat işi ihale edildi, sözleşme imzalandı, müteahhide yer teslimi de gerçekleştirildi.
DSİ Genel Müdürlüğü açıklamasına göre, DSİ ve TOKİ Protokolü çerçevesinde yapılacak olan Reyhanlı Barajı sulaması 2. kısım işinin sözleşmesi imzalandı. Proje’yle, 176 bin 950 dekar tarım arazisinin modern sulama şebekesine kavuşacağı duyuruldu.
Bu kapsamda çalışmalara devam ettiklerinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı açıklamada, münbit topraklara sahip olduğunu belirttiği Hatay ilimize yeni bir müjde verdiklerini hatırlatarak, “Reyhanlı Barajı Sulaması 2. Kısım işinin sözleşmesini imzaladık. Hatay ilimize hayırlı olsun” dedi.
176 bin 950 dekar tarım arazisini sulayacak olan Hatay Amik-Afrin (Reyhanlı Barajı ve Sulaması) Projesi inşaatı işinin 9 Kasım 2020 tarihinde sözleşmesi imzalandığını, 19 Kasım 2020 tarihinde ise işyeri teslimi ve işe başlamanın gerçekleştiğini açıklayan DSİ Genel Müdür Kaya Yıldız, Proje ile beraber, Hatay ili Reyhanlı ilçesinde 176 bin 950 dekar tarım arazisinin modern sulamaya kavuşacağını ve bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte yıllık 136 milyon 300 bin TL tarımsal gelir artışının hedeflendiğini ifade etti.
Bu arada, sulama ikinci kısım ihalesi yapılan Reyhanlı Barajı’nın tamamlandığı ifade edilerek, geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilmişti. Şimdi sulama için ikinci kısım ihale inşaatı için ihale açılması, müteahhide yer teslimi ve sözleşme imzalanması işlemi, “Bu baraj hani tamamlanmıştı, resmi açılışı da yapılmıştı” hatırlatmasına yol açtı. -Cemil Yıldız-