Baraj Suyu Nihayet…

Baraj Suyu Nihayet…
Yapımına 25 yıl önce başlanan ve resmi açılışı da 5 yıl önce gerçekleştirilen Büyük Karaçay Barajı’nın suyu, on yıllar sonra  da olsa Samandağ İçme Suyu Şebekesine akıtılmaya başlandı.  Samandağ ilçesine içme suyu verilmesi töreni açılışına   HATSU’dan hiçbir yetkilinin davet edilmemesi dikkat çekti.

İlimiz Samandağ ilçesinde, yapımına 2000’li yıllardan çok önce başlanan ve resmi açılışı da 2017 yılında gerçekleştirilen Büyük Karaçay Barajı’ndan Samandağ ilçesine içme suyu iletimine on yıllar sonra da olsa başlandı. Dün, bu amaçla bir tören düzenlendi.

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, barajda gerçekleştirilen iletme tesisi açılışında, Samandağ ilçesine barajdan arıtılmış su vermenin gururunu yaşadıklarını kaydederek, özetle şöyle dedi:

“Biz, 15 ilçeyi birbirinden ayırmadan hizmet vermeye devam edeceğiz. Su, petrolden daha değerlidir. Onun için biz, Büyük Karaçay’ın suyunu şimdiden Samandağ’a getirdik. Eğer bir sorun olursa, biz yine Samandağ halkımızın, Hatay halkımızın hizmetinde olmaya devam edeceğiz.”

Törene katılan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, projede emeği geçenlere teşekkür ederek, dünyada su kıtlığının yaşandığı dönemde Samandağ’a içme suyu verilecek kaynağın yapılmasının son derece önemli olduğunu anlattı.

DSİ 6. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, barajdaki su miktarı ve aktarılan içme suyu hakkında bilgi vererek, “Barajımızda, yaklaşık 80 milyon metreküp su birikiyor ve bunun yıllık yaklaşık 35 milyon metreküpünü Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerimize vereceğiz. Bu, günlük 123 bin metreküp su demek oluyor. Temiz, kaliteli, arıtılmış, insanımıza yakışır suyu, bugün Samandağ’ımıza vermiş olacağız” şeklinde konuştu.

Törene; Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz. AKP İl Başkanı Adem Yeşildal ile diğer ilgililer katılırken, baraj suyunu, döşediği borularla Samandağ ilçesine verecek ve su iletimini sağlayacak olan, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU’nun hiçbir yöneticisinin açılışa davet edilmediği öğrenildi.

-Haber/Cemil Yıldız-