Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Barajda hatalı yapım

Hatay CHP Milletvekili Birol

Hatay CHP Milletvekili Birol Ertem, Reyhanlı Barajı’nda şu andaki ana şantiye ile Doğu Ayrancı’ya kadar olan yaklaşık 3.5 km uzunluğunda ve 150 metre genişliğindeki baraj seti çalışmalarında eksik ve hatalı malzeme kullanımı neticesinde setin su geçirmezlik özelliğinin sağlanamadığını açıkladı.
CHP Milletvekili Birol Ertem, “Hatalı işin telafisi, yani setin su geçirmez özelliğe ulaşması için, 80 metre daha genişletilmesi amacıyla ihaleye çıkıldı. Baraj yapımı şimdilik 3 yıl geciktirildi. Devlet büyük zarara uğratıldı. Zararı kim tazmin edecek?” diye sordu.
Ertem’in TBMM Başkanlığı’na sunduğu Soru Önergesi ise şöyle:
“Amik Ovası’nda yer alan Reyhanlı Barajı’nın yapımına 2010 yılında başlanılmış olup, 2015 yılında bitirilmesi planlanmıştır. Reyhanlı Barajı, yıl 2018 olmasına rağmen hala bitmemiş olup, ne zaman bitirileceği hakkında da bir türlü tarih verilemeyen projedir.
Reyhanlı Barajı’nda, şuandaki ana şantiye ile Doğu Ayrancı Köyü’ne kadar olan yaklaşık 3.5 km uzunluğunda ve 150 metre genişliğindeki baraj seti çalışmalarında yapılan eksik ve hatalı malzeme kullanımı neticesinde setin su geçirmezlik özelliği sağlanamamıştır. Setin su geçirmez özelliğe ulaşması için 80 metre daha genişletilmesi düşünülerek ihaleye çıkarılmasına karar verilmiştir.
Bu çerçevede;
1) 2015 yılında bitirilmesi planlanan Reyhanlı Barajı neden hala bitirilememektedir?
2) Hatalı yapılan baraj setini hangi şirket yapmıştır? Hatalı yapıldığına göre cezai müeyyide uygulanmış mıdır?
3) Baraj yapımının denetlemesini hükümet ve devlet adına kim yapmıştır? Baraj setinin kabulüne kim onay vermiştir?
4) Reyhanlı Barajı yapımı için toplam ne kadar para harcanacaktır?
5) Reyhanlı Barajı 2015 yı-lında bitirilemediği için bunca zaman tarımsal sulamada mağduriyete uğrayan çiftçilerimiz adına bir kolaylık sağlanacak mıdır?
6) 3.5 km uzunluğunda ve 150 metre genişliğindeki baraj setini 80 metre daha genişletmek için ne kadar masraf yapılacaktır?
yapan müteahhit firmalar hangileridir? İhale şartlarına göre inşaatın ne zaman bitirilmiş olması gerekmektedir? İnşaat zamanında bitirilmediğine göre cezai müeyyide uygulanmış mıdır?
Reyhanlı Barajını inşa eden müteahhit firma hangisidir? İhale ne zaman yapılmıştır? İhale şartlarına göre inşaat bitim tarihi nedir? İnşaat bitim tarihi uzatıldı ise ihalede bu konuda cezai bir şart var mıdır?”
-Cemil Yıldız-