Barış Atay’ın ADEN’i

Barış Atay’ın ADEN’i

2 Ödülle Döndü

Antakyalı Oyuncu/Yönetmen Barış Atay’ın yönettiği ‘Aden’ adlı yapım, bu yıl 26’ncısı düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nden 2 ödülle dönerek, önemli bir başarının altına imza attı.

Funda Eryiğit ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve Devrim Öner Ünal ile En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’yle Adana Altın Koza Film Festivali’ni geride bırakan Antakyalı Oyuncu/Yönetmen Barış Atay’ın yönettiği ‘Aden’ adlı yapım, önemli bir başarının altına imza attı.
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan ve performansı ile ayakta alkışlanan Funda Eryiğit, başarısını, filmin yönetmeni Barış Atay’la paylaştı. Sosyal medya hesabı üzerinden buna dair kısa bir not paylaşan Eryiğit, “Filmimiz ‘Aden’ ile Adana Altın KozaFilm Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Sanat Yönetmeni’ ödüllerini aldık. Tüm ekip arkadaşlarıma, yönetmenimiz Barış Atay’a kocaman teşekkürlerimle” dedi.
-KAZANANLAR-
Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ‘En İyi Film Ödülü’nü, Alp Ertürk’ün yapımcılığını üstlendiği Nuh Tepesi filmi aldı. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü, Küçük Şeyler filmindeki performansıyla Alican Yücesoy alırken, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise, Barış Atay’ın yönettiği Aden filmi ile Funda Eryiğit’in oldu.
Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin büyük ödül töreni, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yaklaşık 2 bin davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Ödül töreni, birbirinden ünlü sanatçıların kırmızı halıdan geçerek, törenin yapılacağı salona gelmesiyle başladı. Sunuculuğunu Yekta Kopan ile Ezo Sunal’ın yaptığı gecede Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri, Müzisyen Zuhal Olcay ile Yönetmen, Yazar, Senarist, Besteci Zülfü Livaneli’ye verildi
-LİSTE-
En İyi Film Ödülü: “Nuh Tepesi” (Yönetmen: Cenk Ertürk)… Yılmaz Güney Ödülü: “Kraliçe Lear” (Yönetmen: Pelin Esmer)… En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Film: “Nuh Tepesi”)… En İyi Senaryo Ödülü: Kıvanç Sezer (Film: “Küçük Şeyler”)… En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Funda Eryiğit (Film: “Aden”)… En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Alican Yücesoy (Film: “Küçük Şeyler”)… En İyi Müzik Ödülü: Barış Diri (Film: “Kraliçe Lear”)… En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Federico Cesca (Film: “Nuh Tepesi”)… En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Devrim Öner Ünal (Film: “Aden”)… En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Film: “Görülmüştür”)… Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Füsun Demirel (Film: “Görülmüştür”)… Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Serdar Orçin (Film: “Uzun Zaman Önce”)… Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Başak Özcan (Film: “Küçük Şeyler”) Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Beran Soysal (Film: “Kronoloji”)
-650 BİN LİRA-
Adana Altın Koza Film Festivali’nde, bu yıl filmler; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarıştı. Kazanan filmlere, toplam 650 bin liralık para ödülü verildi.
-NET MESAJ!-
“Görülmüştür” ile Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık bulunan Füsun Demirel ise mesajında sinema emekçilerine seslendi. Almanya’da bulunduğu için törene katılamayan Demirel’in sahneden okunan mesajında şu ifadeler yer aldı:
“39 yıldır oyunculuk yapıyorum. Ustalarımdan el aldım, düşünce aldım. Ve canım ülkemde, onların ışığında üretmeye çabalarken, ‘hayır’ diyorum, delirmeyeceğim. Biz buradayız! İlk mağara resmi duvara çizildiğinden, Sümerce ilk dize tablete yazıldığından beri, on bin yıldır buradayız. Hiçbir yere gitmiyoruz, susmuyoruz, özgür düşüncemizle sanat üretmeye devam edeceğiz. Aşkola yürekli sanat emekçilerine, aşkola…” -Tamer Yazar-