Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Baro, Konya’daki katliamı kınadı:

Saldırı, insanlığa, yaşama… Hatay

Saldırı, insanlığa, yaşama…

Hatay Barosu, geçtiğimiz hafta sonunda Konya ilimizde gerçekleşen saldırıda aynı aileden 7 kişinin öldürülmesi olayının vahim olduğunu duyurdu ve saldırının, esasen insanlığa ve yaşama yapılmış olduğu değerlendirmesinde bulundu.
Hatay Baro Başkanlığı tarafından yayınlanan toplu öldürme olayına kınama mesajında şöyle denildi:
“12 Mayıs 2021 tarihinde, Konya’nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi’nde saldırıya uğrayan Dedeoğulları Ailesinden 7 kişi, evlerine düzenlenen saldırı sonucu katledilerek, evleri ateşe verildi. Olay vahimdir. Bu saldırı, insanlığa, yaşama yapılmıştır. Bu katliamı sadece kınamanın yeterli olmadığını biliyoruz. Ülkemiz, her yönü ile yangın yerine dönmüştür. Bu katliam, yüreğimizde çok derin yaralar açmıştır.
Siyasetçilerin hamaseti, ötekileştirici ayrıştırıcı dili bırakıp, ülkenin huzur ve barışı için ivedilikle ellerini taşın altına koymaları gerekmektedir.
Katillerin, azmettirenlerin, yardım edenlerin bir an önce yakalanarak adalete teslim edileceğine, hukuken mümkün olan en ağır cezaların uygulanacağına inanıyoruz. Katledilen ailenin, önceki günlerde can güvenliklerinin tehlikede olması sebebiyle yetkili makamlardan yardım istedikleri basına yansımıştır. Bu durumun gerçekliği araştırılmalı, ihmal söz konusu ise ihmali olanlar derhal görevden alınarak yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır.
Rapor hazırlamak ve araştırma yapmak için olay yerine hareket eden Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi ve Konya Barosu’nun paylaşacağı veriler sonrasında, tüm iddialar ile ilgili ayrıntılı bir basın açıklaması yapacağımızı, süreci takip ettiğimizi belirtmek isteriz.” -Cemil Yıldız