Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Baro, Üyesinin Yanında

2,5 yıl önce, İskenderun’da

2,5 yıl önce, İskenderun’da Polisin darp ettiği öne sürülen müvekkilini koruma amaçlı girişimi üzerine, hakkında “polise karşı koyma ve görevi engelleme” iddiasıyla dava açılan Avukat Nevzat Ercan’ın yargılaması yapıldı. Baro Başkanı ve Yönetimi, “Avukatlar görev yapamıyor” açıklaması yaparak, üyesine sahip çıktı.

Hatay Barosu Başkanı ile Yöneticilerden oluşan bir heyet, önceki gün bir meslektaşlarına yargı sürecinde destek için İskenderun’a gitti. İskenderun’da, müvekkilinin polislerce darp edilmesine karşı çıktığı için hakkında dava açılan Avukat Nevzat Ercan’ın davası devam ediyor.

İskenderun ilçesinde, 27 Ağustos 2019’da, polis kontrol noktasında müvekkili A.Y.’nin polislerce darp edilmesine karşı çıktığı ileri sürülerek, Avukat Nevzat Ercan hakkında, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “görevi yaptırmamak için direnme” ve “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianameyi kabul eden Hatay 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, görevsizlik kararı vererek, dosyayı İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Ercan hakkında, “görevi yaptırmamak için direnme” ve “görevi kötüye kullanma” iddialarıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Görülen davanın 2’nci duruşmasında, tutuksuz yargılanan Av.Nevzat Ercan ile Avukatı Mehtap Sert ve bir tanık hazır bulundu. Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın ile Hatay Barosu Yönetim Kurulu üyeleri, Ercan’a destek vermek için İskenderun’a gitti ve duruşmaya katıldı. Savcı, Ercan’ın delil yetersizliğinden beraatine karar verilmesini istedi.

Avukatlar, ortak yaptıkları savunmada şöyle dedi:

“Duruşma arasında dinlenen müştekinin, yargılamanın değişik aşamalarında verdiği farklı ve tanıkların olayı anlatış biçimlerine göre bir atf-ı cürüm durumu söz konusu olduğu, bu sebepten, delil yetersizliğinden değil, suç oluşmadığından beraatine karar vermesi gerekir.”

Mahkeme, eksik müşteki beyanının alınması için duruşmayı 2 Haziran tarihine ertelerken, Hatay Barosu Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın, adliye çıkışı kapıda şu açıklamayı yaptı:

“Meslektaşımız Nevzat Ercan, mesleğini icra ettiği sırada, bu görevinin ifasından rahatsız olanların tutanaklarıyla yargılanıyor. Savcının mütalaasını olumlu bulmaktayız. Kolluk kuvvetlerinin, Avukatlık mesleği misyonuna doğru bakış açısıyla bakması gerekir. Umudumuz, isteğimiz, artık mesleğimize yönelik engellemeler, kısıtlamalar ve bu uyduruk tutanakların son bulmasıdır.” -Cemil Yıldız-