Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Barolar Danıştay’da dava açtı

İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili Cumhurbaşkanlığı

İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı için yürütmeyi durdurma istendi.

Hatay Baro Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı makamının İstanbul Sözleşmesi’nin feshine yönelik kararıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı için Danıştay’a başvurulduğunu duyurdu. Hatay Barosu açıklaması şöyle:
“Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesine, bunlarla mücadeleye ilişkin bir insan hakları sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye ilişkin Cumhurbaşkanı kararının öncelikle yürütmesinin durdurulması, yargılamanın duruşmalı olarak yapılması ve yargılama sonunda da yok hükmünde olduğunun tespit edilerek iptal edilmesi ve ayrıca söz konusu kararın dayanağı olan 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 3. Maddesi’nin 1.ve 3. Fıkralarının Anayasa’ya aykırılığı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne itiraz yoluna başvurulması istemiyle Danıştay’da dava açılmıştır.
Uluslararası sözleşmeler, Anayasayla güvence altına alınan ve insan onurunu somutlaştıran hak ve özgürlüklere aykırı olan, kendi Anayasa hukukumuzu bile ihlal eden dava konusu Cumhurbaşkanı kararına karşı, demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları uğruna mücadelemiz sürecektir.” -Cemil Yıldız-