Başarı, doğada saklı!

Başarı, doğada saklı!

Dr. Özlem Çiçek: “Doğa neyin çalıştığını, neyin uygun olduğunu, neyin uzun ömürlü olduğunu öğrenmiştir. Herhangi bir sorun için çözüm aranıyorsa, o çözüm doğa incelenerek bulunabilir.”

İSTE-TTO’nun ((İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi) ‘Teknoloji Sohbetleri’ programının son konuğu, İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, konusu ise ‘Biyomimikri: Doğadaki Teknoloji’ oldu. Doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların; doğal olarak, ‘daha doğal’, daha sürdürülebilir, daha nitelikli ve daha başarılı olduğunu söyleyen Çiçek, “Başarılı inovasyon ve buluşların sırrı doğada saklı” dedi.
Doğadan esinlenerek yapılan teknolojik buluşların, çok geçerli ve sağlıklı olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Özlem Çiçek, insanlık için sürdürülebilir çözümlerin anahtarının doğada bulunduğunun altını çizdi. Gerçekten, ‘sürdürülebilir olana’ bakıldığında, uzun süreler boyunca işe yarayan tek gerçek modelin ‘dünya’ olduğunu dile getiren Dr. Özlem Çiçek, şunları söyledi:
“Temel fikir, doğanın boğuştuğumuz sorunların çoğunu çözmüş olmasıdır. Yaşamını sürdürenler başarılı olmuştur. Başarısız olanlar ise fosil olmuştur. Hayatta kalmanın sırlarını bu başarılı olan varlıklar içermektedir. Bunu anlayıp, kendimiz için gerekli olan teknolojilere çevirmemiz gerekiyor. Doğa neyin çalıştığını, neyin uygun olduğunu, neyin uzun ömürlü olduğunu öğrenmiştir. Herhangi bir sorun için çözüm aranıyorsa, o çözüm doğa incelenerek bulunabilir. Biyomimetik olarak da adlandırılan Biyomimikri, problemlere doğadan ilham alarak çözüm üreten bir disiplindir. “Biyo” kelimesi Latincede “yaşam” anlamına gelirken, “mimetik” kelimesi de “taklit etmek” anlamına gelmektedir. En çok verilen örneklerden birisi, hızlı tren modeli tasarlanırken yalıçapkını kuşunun gagasından esinlenilmesidir.”
Yapılan sunumda; “insanlar trafik sorunlarına çözüm bulamazken, karıncaların bulduğu”, “köpek balığı derisi incelenerek yapılan yüzücü mayosunun diğerlerinden daha kullanışlı olduğu” gibi örneklere de yer verildi. -Tamer Yazar-

(Visited 3 times, 1 visits today)