Başarı Hikayesi, Nidal Özdemir’den…

Başarı Hikayesi, Nidal Özdemir’den…

Bakan Pekcan’ın katılımıyla, zoom üzerinden, “Kooperatiflerin Desteklenmesi” toplantısı gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla zoom üzerinden gerçekleştirilen “Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı Tanıtım Toplantısı’nda, Hatay Üreten Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Nidal Özdemir, kendi başarı hikayesini aktardı. Bakan Pekcan’ın, “Üretim ve İstihdam”a katkısı olan proje bedellerinin bir bölümünü hibe vererek kadın kooperatiflerine katkı sunacaklarını açıkladığı toplantıda, ülke genelinden üç kadın kooperatifi yer aldı, Özdemir, toplantıda, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile çalıştıkları, geçen sene Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da ödül aldığı projeyi ve başarı hikayesini anlattı.
Ekonomiye değer kattık…
Özdemir, toplantıdaki konuşmasında şunlara yer verdi:
“Ziraat Yüksek Mühendisiyim. 22 yıldır üretimin içindeyim. Hatay 12 bin yıldır tarımın yapıldığı, ilk tohumun tarım için toprağa atıldığı, ilk hayvan evcilleştirilmesinin yapıldığı bir coğrafyanın liman kentidir. Şehrimizin kadim üretim bilgisini, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın projeyi sahiplenmesi ve desteğiyle, 2017 de ‘Hatay’ın Çiçekleri Çifçinin Ekmeği’ Projesi kapsamında kurulan, çiçek fidesi üretimi ve pazarlaması alanında ekonomiye değer katmak üzere çalışan bir kooperatifiz.
Projede çalışan kadınlar, Hatay ilimizin 13 ilçesinde kırsalda yaşayan, tarımla uğraşan ve ek bir gelir beklentisi olan 250 ihtiyaç sahibi kadın girişimcilerden oluşmaktadır. Kadınlarımızın çiçek üretimlerini yapmaları için, kendi evlerinin yanına, 180 m2’lik 250 adet sera, Hatay Büyükşehir Belediyesinin desteği ile sağlandı. Kadınlarımız, evlerinin yanı başında, hem çocuklarına bakarak hem çiçek üreterek ek bir gelir kazandı, hem de seranın boş kalan bölümüne sebze ekerek hem ev ihtiyaçlarını karşıladı hem de üretim fazlasını satarak ev ekonomilerine katkı sağlamış hem de üretim ekonomisine direk dahil olmuştur.
EXPO 2021’e davet …
Her yıl, 4 milyon mevsimlik fide üretimi gerçekleştirmekteyiz. Tohum torf ve viyolü kooperatifimiz satın alıyor, Büyükşehir Belediyemizin desteği ile kadın çiftçilerimize dağıtılıyor ve çiçeklerimiz açınca da çiftçiden toplanıp belediyemiz teslim alıyor. Kendi bölgesinde kendi yöresinde yetiştirilen bitkiler daha dayanıklı oluyor. Nakliye işi ortadan kalkıyor kırsalda ücretsiz işçi aile işçisi olan kadın kırsalda ekonomik sosyal ve psikolojik güç kazanıyor.
Sizleri, Expo 2021’e davet ediyoruz. Büyükşehir Belediyemizce yürütülen Expo 2021 Projesi kapsamında Hatay ekonomisinin dışarıya açılması için bir fırsat olarak görüyoruz. Şehrimizde birçok kooperatifle birlikte hareket ederek ve sizlerden alacağımız hibe ve desteklerle daha güçlü olabileceğimizin bilinci ile işlere sahip çıkıyoruz ve üretmeye devam ediyoruz.
Özel sektör karşısında dezavantajlıyız …
Sayın Bakanım, Kadın Girişim Kooperatifleri ile sağlanan dayanışma ve istihdam modelini güçlü sermayeler karşısında korumak için, Ticaret Bakanlığınca her yıl proje çağrılarına çıkılması ve desteklenmesi faydalı olacaktır. Sermayesi kısıtlı olan kooperatiflerimiz, özel sektöre göre dezavantajlı durumdadır. Yeni üniversite mezunu genç kadın girişimcilerin en az 5 yıldır aktif olan bir kooperatife üye olması ve desteklenmesi, istihdamı ve insan kaynaklarını güçlendirecektir. İhalelerde teminatlardan muafiyet, kadın kooperatiflerine fırsat eşitliği sağlayacaktır.
Ticaret Bakanlığımıza, tüm çalışanlarına, Hatay’da yol arkadaşlığı yapan Hatay Ticaret İl Müdürü Halit İrmek’e ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Son olarak, Sayın Ruhsar Bakanım, sizler gibi kadınların birleştirici gücüne azmine cesaretine sevgi diline barış diline her zamankinden çok ihtiyacımız var.”
Özdemir, Expo kapsamında kırsal kalkınma projelerinde 250 kadınla, kardeş kooperatiflerle Ticaret Bakanlığı’ndan alınacak hibelerle daha güçlü bir üretimle yola devam edeceklerine olan inancını belirtirken, hedefi olan kadın kooperatiflerinin mutlaka bu destekten faydalanmasının önemine değindi, bu destekten faydalanmak için 15 Temmuz’dan itibaren Hatay Ticaret İl Müdürü Halit Imrek’e başvuru yapılabileceğini sözlerine ekledi. Mehmet ÖZGÜN