Başka niyetle kullanılmaya elverişli düzenleme

Başka niyetle kullanılmaya  elverişli düzenleme

TÜSİAD,son KHK’nın hukuk devleti ilkelerine uygun olmayacak neticeler doğurabileceğine dikkat çekti.

Başkanlığını hemşerimiz işadamı Erol Bilecik’in yaptığı Türkiye Sanayici İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu açıklamasında, son KHK’nın düzeltilmesi ve OHAL şartlarının geride kalması temenni edildi.
Son KHK’nın toplumun geniş kesimlerini ilgilendirdiğini, KHK’nın içeriğinde yer alan ucu açık düzenlemelerin, hukuk devleti ilkelerine uygun olmayacak neticeler doğurabileceğini belirtildiği açıklamada şunlara yer verildi: “Başka niyetle kullanılmaya elverişli bu düzenlemeler toplumun huzurunu etkileyecek birçok sıkıntıya neden olabilir. Kuşkusuz, terörle mücadele mutlak bir kararlılıkla devam etmelidir. Ancak bu yönde başarılı bir politikanın temelinde, bireysel hak ve özgürlüklerin korunması da yer almalıdır. 15 Temmuz hain darbe teşebbüssü sonrasında, ülkemizin artık hızla OHAL şartlarını geride bırakması gerekir. Bu ilerleme demokratik değerlerimiz, güvenlik ortamımız, uluslararası etki alanımız ve ekonomik rekabet gücümüz açısından elzemdir.
Dünya zor bir dönemden geçiyor. Bugün ülkemizin demokrasisi ve geleceğini ilgilendiren temel alanlarda milli uzlaşma ortamının tesisi daha da önem kazanmıştır. Dünya Değerler Araştırması’na göre Türkiye, vatandaşları arasında karşılıklı güvenin en zayıf olduğu ülkelerden biridir. Birçok ülkede yüzde 60’ın üzerinde olan birbirine güven oranı, ülkemizde maalesef yüzde 12’dir. Endişemiz, son KHK ile toplumumuzdaki bölünme ve güvensizlik ortamının daha da derinleşmesidir. Bu düzenlemeler Türkiye’de demokrasi, güvenlik ve hukuk devleti görünümüne zarar verebilir.
Son KHK’nın amacının bu yönde olmadığı resmi yetkililerce de açıklanmıştır. Buna uygun olan gerekli düzeltmelerin yapılmasını ve OHAL ortamının geride kalmasını temenni ediyoruz. Hep ifade ettiğimiz gibi, şimdi daha güçlü Türkiye için toplumsal dayanışma içerisinde olmanın ve vakit kaybetmeden geleceğe bakmanın zamanıdır.”  -Mehmet ÖZGÜN-