Başkan Atıç: Anayasa değişikliği, ilk 4 Maddeyi etkilemeyecek!

Başkan Atıç: Anayasa değişikliği, ilk 4 Maddeyi etkilemeyecek!

AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç, yeni Anayasa paketinde, Anayasa’nın ilk 4 maddesine dokunulmadığını, zaten bu ilk 4 maddenin değiştirilmesinin de söz konusu bile olamayacağını söyledi.

Başkan Ahmet Atıç, geçtiğimiz hafta sonu Defne ilçesinde Defne Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Gazeteci Uğur Dündar’ın sunduğu, CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel, Tuncay Özkan ve Avukat Murat Ergün’ün konuk olduğu programda, yeni Anayasa’ya ilişkin yapılan tartışmalara dikkat çekti. Atıç, ‘Anayasa’nın ilk 4 maddesi değişecek’ gibi, aslı astarı olmayan ifadeleri üzülerek duyduklarını bildirdi ve bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.
AK Parti İl Başkanı Atıç, Hatay’ın hassas bir konumda bulunduğunu ve burada kullanılan sözcüklere dikkat edilmesi gerekliliğini kaydederek, son dönemde Anayasa değişikliğine ilişkin tartışmalar üzerinden Hatay’ın birlik ve beraberliğini olumsuz etkileyecek propagandalar oluşturulduğunu bildirdi.
Başkan Atıç, Hatay’daki birlik, beraberlik ve kardeşlik ortamının yüzyıllar öncesine dayandığını, günlük ve sıradan tartışmalarla tehdit edilemeyecek kadar güçlü bir yapı bulunduğunun altını çizerek, geçtiğimiz hafta sonu yapılan ‘Halk Arenası’ programında kullanılan söylemlerin Hatay’ın kardeşlik ortamını olumsuz etkilediğini vurguladı.
Hatay’daki tüm kanaat önderlerini birlik ve beraberlik ortamını korumaya davet eden Atıç, şöyle devam etti:
“Son dönemde Anayasa çalışmaları gerekçe gösterilerek, ilimizde birtakım gruplar arasında ayrılık tohumları ekilmeye çalışılıyor. Bu duruma sessiz kalmamız mümkün değildir. Yeni Anayasa çalışmalarında ilk 4 maddenin değişeceği, tek adam rejiminin geleceği gibi aslı astarı olmayan ifadeler kullanılıyor.
Hatay’ın kritik bir il olduğu unutulmamalı. Buraya gelenler, Hatay’ın hassas olduğu noktaları dikkate alarak konuşmalar yapmalı. Ayrıca Anayasa çalışmalarında ilk 4 maddenin değişmesine yönelik bir çalışmamız yok. Tek adam sistemi gibi bir sistemin ülkemize gelmesi de söz konusu değil. Bizim tek amacımız, ülkemizi daha ileri ve daha aydınlık bir geleceğe götürmek için güçlü bir yönetim sistemini oluşturmak. Her kriz söyleminde sarsılan değil, aksine oldukça güçlü, kolay kolay söylentilerden etkilenmeyen bir yönetim sistemi oluşturmaktır.”
-Cemil Yıldız-