Başkan Lütfü Savaş iddialara sert çıktı

Başkan Lütfü Savaş  iddialara sert çıktı

Savaş, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ‘İFLAS’ iddialarını ortaya atanlara, “Bunların her tarafı çamur, zavallılar…” yanıtı verdi ve ekledi; “Fitne, fesat, dedikoducuları Allah’a havale ediyorum…”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci başta olmak üzere, Büyükşehir ve HATSU ile ilgili ‘iflas’ ettikleri iddiasını kamuoyuyla paylaşan kişi ve kurumlara yönelik yanıtında, bu kesimler için “Elleri çamurlu, zavallılar, her tarafları çamur” dedi ve fitne, fesat ile dedikodu yapanları Allah’a havale ettiğini belirtti.
Yazılı açıklamasında, mesnetsiz ve dayanağı olmayan bir algı yaratılmaya çalışılarak, “Büyükşehir borç batağında, iflasın eşiğinde” gibi söylemlerin görsel ve yazılı basında görülmesi üzerine bir açıklama yapma gereği hâsıl olduğunun altını çizen Lütfü Savaş, öncelikle bu şekilde gündem yaratılmaya çalışılmasından ve konuşulmasından dolayı duyduğu üzüntüyü belirttikten sonra, “Sadece yaşadıkları alanların kendilerine yakışır hale getirilmesini ve bulundukları ilçelerde hizmet bekleyen değerli hemşehrilerimizi böyle diyaloglarla meşgul ediyor olmamızdan dolayı da kendi adıma özür diliyorum” dedi ve şöyle devam etti:
“Çamur at izi kalsın düşüncesi ile hareket eden bu zavallı kişiler, öncelikle ellerine bakmalı, çamur atmak için eline aldıklarında, sadece ellerinin değil her taraflarının çamur olduğunu ve daha da çamura battıklarını görmüyorlar mı?
Fitne ve fesat çıkarmanın dinimizce ne kadar günah olduğu bilinmesine rağmen, bu mübarek Ramazan ayında bu şekilde davranan zavallıların ne kadar Müslüman olduklarının da sorgulanmaları gerekmiyor mu?
Şahsıma gelen teklif üzerine bu göreve talip olduğumuzda, halka hizmetin hakka hizmet olduğunu, yaptıklarımızdan dolayı da halka ve hakka hesap vereceğimizi bilerek bu yola çıktık.
8 yıllık Belediye Başkanlığım döneminin ilk 5 yılını Antakya Belediyesi, son 3 yılını da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak icra etmekteyim. Antakya Belediye Başkanı olarak yaptıklarımı teminat olarak gören kıymetli hemşehrilerimin teveccühüyle, karşımdaki büyük güçlere rağmen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildim.
Seçildiğim ilk günden beri, yetiştirilme ve yaşam felsefemiz olan ‘Kul Hakkı’ndan korkarak ve halka hizmetin hakka hizmet olduğunu bilerek görev yaptım ve yapmaktayım.”
-BORÇLAR BŞB’YE!-
Açıklamasında, İl Özel İdaresi ve ilçe belediyelerinin borçlarıyla birlikte Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğinin altını çizen Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, şu bilgileri verdi:
“30 Mart 2014 Kuruluş tarihi itibariyle 200.000.000,00 (İki yüz milyon) Türk Lirası Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne, 800.000.000,00 (Sekiz yüz milyon) Türk Lirası HATSU’ya olmak üzere toplam 1.000.000.000,00 (Bir milyar) Türk Lirası toplam borç tarafımıza devredilmiştir. 246.481.910,81 Türk Lirası ile bu borcun en büyüğü İskenderun Belediyesi’ne aittir.
İl Özel İdaresi’nden yol ve aydınlatma ile ilgili devreden yüklü borçlar, ilçe ve belde belediyelerinden devreden borçlarla birlikte, işin diğer bir olumsuz tarafı da, 6360 sayılı kanuna göre seçim sonrası kendi uhdelerinde olmayacak (yani kendilerinin yapmayacağını bilinmesine rağmen) işler ile ilgili alımlar için borçlanma yapılmasıdır. Bir ilçe belediyemiz, 30.000.000,00 (otuz milyon) faizi ile birlikte, alt yapı ve parke alımı ihalesi yapmış. Bir ilçe belediyemiz, itfaiye aracı alımı yapmış. (Bunlar gibi borçlanmalar)
-HİZMETLER-
Kurulduğu tarihten 2016 yılı son çeyreğine kadar yapmış olduğu tüm hizmetlerimizin finansmanını kendi imkânlarımızla çözerek yatırıma dönüştürdük. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz ve kendi imkânlarımızla çözerek yatırıma dönüştürdüğümüz belli başlı hizmetlerimizden bahsetmek gerekirse;
İskenderun Katlı Kavşağı,
Antakya Kavaslı Kavşağı,
Payas Alt Geçit,
17 Adet Köprü,
17 Adet Çok Amaçlı Salon,
350 km. Beton Asfalt, 1200 km. Sathi Kaplama, 2.670.611 m2 Kilitli Parke Taşı, 194 Adet Menfez, 6.316 m3 İstinat ve Taş Duvarı,
2 Adet Mezarlık Kompleksi,
İlçelerdeki Mezarlık ve Çevre Düzenlemeleri,
Okul, İbadethane bakım ve onarımları,
Spor Kompleksi,
Deniz ve Sahil Temizlemeleri,
Park Bahçe ve yeşil alan çiçek ekimi, ağaçlandırma,
Çiftçiye fidan dağıtımı,
Amatör spor kulüplerine maddi destek,
Araç Filo sayımızı arttırdık,
Sosyal Marketler açıldı,
Hatmek Eğitim Kursları,
Ulusal ve Uluslararası etkinliklerde ilimizin tanıtımı,
23 Temmuz Etkinlikleri,
Kültürel Etkinlikler, eğlenceler, konserler,
Fuarlar,
Belli başlı hizmet, faaliyet ve etkinliklerimizin harcaması 660.000.000,00 (Altı yüz altmış milyon) Türk Lirası,
HATSU ile ilgili belli başlı hizmetler ise şöyle:
968.992 metre içme suyu hattı,
741.828 metre Kanalizasyon ve yağmur suyu hattı,
Devam eden arıtma tesisleri,
Araç ve İş Makinası sayısı arttırıldı,
150 Adet İçme suyu sondaj kuyusu,
2014, 2015 ve 2016 yılı toplam harcama 310.000.000,00 (üç yüz on milyon) Türk Lirası’dır.
-TAMAMI ÖDENDİ-
Bu hizmetleri yaparken, bir yandan da, 6360 sayılı kanunla İl Özel İdaresi’nden ve ilçelerden Büyükşehir’e devredilen 52.740.979,58 Türk Lirası olan kredi borcunu 31.12.2016 tarihi itibariyle kapatarak bitirdik.
6360 Sayılı Yasa gereği, ilçelerin kurum (TEDAŞ, VERGİ DAİRESİ) ve hazine garantili borçları tarafımızca yapılandırıldı. Devreden toplam 128.095.837.18 Türk Lirası borcun 41.946.962,78 Türk Lirası ödenmiştir. Bakiye kalan ve ilçelere ait olan 86.148.875,22 Türk Lirası kurum borçlarının taksit zamanı geldiğinde, düzenli olarak ödemeler yapılmakta ve ödemeler aksatılmamaktadır.
6360 Sayılı yasa gereği, müteahhitlere olan ve ilçelerden Büyükşehir’e devreden borçların toplamı olan 20.030.236,50 Türk Lirası 31.12.2016 tarihi itibariyle ödenmiş olup, ilçe müteahhitlerine bakiye borcumuz bulunmamaktadır.
Bu borçlar, iller bankası ve maliye paylarımızdan kesilerek ödenirken, bir yandan da ilgili ilçe belediyelerinin yapmış olduğu muhtelif ihaleler ve personel borçları adı altında ayrıca devir tasfiye komisyon kararı ile Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne devrolan borçlar ödenmeye çalışılmıştır.
-KREDİ KULLANILDI-
Yeni kurulan bir Büyükşehir Belediyesi olarak, tüm Hatay’a hizmet edebilmemiz için kendi yatırımlarımızla alakalı iller bankasına ve kamu bankalarına başvurulmuş ve kredi kullanılmıştır. Yüklü miktarda borca maruz bırakılmış olmamıza rağmen, 2,5 yıl kendi finansını kendi karşılayarak hizmetlerimizle alakalı borçlanılmamıştır. Tedaş, SGK ve vergi gibi tüm borçlar 6552 sayılı yasa kapsamında yapılandırılarak peşin ödenmiştir. Birçok Büyükşehir Belediyelerinin genelinde Tedaş, SGK ve vergi borçları yüksektir. Bizler bu anlamda tüm borçları yapılandırmış ve çoğunu peşin
ödemiş olduğumuz görüldüğünde; Kamu kaynaklarını etkin, verimli ve ekonomik kullanmış olduğumuzun bu da bir göstergesidir.
-ALNIMIZ AÇIK-
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ‘borç batağında’ ve ‘iflas eşiğinde2 diye kamuoyunda olumsuz bir algı yaratmaya çalışanların mesnetsiz ve dayanağı olmayan bilgi kirliliklerinin doğru olmadığı gibi, bizim alnımız açık ve her zaman şeffaf bir yönetim anlayışı ile halkımızın hizmetindeyiz.
-YAVUZ HIRSIZ-
Bu şekilde bir algı yaratmaya çalışanların niye böyle davrandıklarının sebebine gelince… ‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ misali, yaptıkları yanlışlar kendi partilileri tarafından bile kabul görmediği için gündemi farklı bir yöne kaydırma niyetidir. Bunların ne olduğunu da kamuoyu ile kısaca paylaşarak, hemşehrilerimiz, yetkili ağızdan ‘neyin yanlış ve neyin doğru’ olduğunu öğrenmiş olsun istedim.
Nisan ayı meclisinde, Büyükşehir Belediyesi gündemin 3.ncü maddesinde; Dörtyol, Arsuz ve Samandağ ilçelerinde su ve kanalizasyon yatırımları için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Hatsu’ya ‘5 Milyon Euro’su hibe ve 27 Milyon Euro’su kredi’ desteğinin verilmesi için protokol imzalamak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a yetki verilmesi hususudur. Bu gündem maddesi, Nisan 2017 Meclisinde oylanmış ve oy çokluğuyla kabul edilmemiştir. Aynı madde, Mayıs 2017 Meclisi’nde oylandığında, oylama sonucu 34-34 berabere çıkınca, böyle durumlarda Meclis Başkanı’nın oyu 2 oy sayıldığından bu madde geçmiş oldu. İşte ne olduysa bu kararın çıkmasından sonra oldu.
GERÇEK YÜZLERİ-
3 ilçemiz ve çevre köylerde yaşayan insanların yararına ve oradaki halkın sağlığı için önemli olan karar, fitne ve fesattan medet uman bu insanların gerçek yüzünü de meydana çıkardı. Bazı AKP Meclis üyelerinin vicdanlarının sesini dinleyerek hareket etmeleri neticesinde ve bu çıkan oylama sonucunda; Dörtyol, Arsuz ve Samandağ ilçelerinin su ve kanalizasyon yatırımlarının önü açılmış oldu. Olumlu çıkan bu karar neticesinde, AKP’ye %80 oy veren Arsuz ilçesinin köyleri, İskenderun ve Belen çevresi ile Samandağ’ın üst köyleri ve AKP’ye %45 oy veren Dörtyol ilçesi de temiz içme suyuna ve kanalizasyon yatırımlarına kavuşmuş oluyor.
3 İlçe halkının lehine olan, bu iyi yönü ile birlikte işin diğer bir acı tarafı, bu yatırımların yapılması için vicdanlarının sesini dinleyen AKP meclis üyelerinin ihraç istemiyle disipline sevk edilmesidir. Onları disipline sevk eden zihniyete sahip bu arkadaşların, her ortamda ‘biz halkımızın yanındayız ve yapılacak her hizmeti destekliyoruz’ demelerine rağmen, asıl amaçlarının hizmet değil hizmetin önünü kesmek olduğu bir kez daha meydana çıkmış oldu.
-CAHİLCE BİAT-
Lütfen diğer meclis üyelerimiz yanlış anlamasın. ‘Evet’ verenler vicdan sahibi, ‘Hayır’ diyenler değildir demek istemiyorum. ‘Evet’ diyen vicdan sahibi meclis üyeleri, bu yükü ve vebalı daha fazla kaldıramadıklarından ve kul hakkından korktuklarından dolayı onların duyarlı davranmalarıdır.
Bununla birlikte, eğitim yuvalarına bakışlarının da ne olduğu görülmesi için bir gündem maddesine de ‘Hayır’ demeleri, onların kendi aralarındaki rahatsızlığı meydana çıkardı. Bu kadar basiretsizce ve cahilce biat edilmesi gerçekten çok üzüntü vericidir.
Avrupa Birliği tarafından İskenderun Teknik Üniversitesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi’nin ortak yürüteceği, 15 aylık ve toplam bütçesi 219.681,70 Euro olan eğitimle ilgili bir proje… Bu projenin %85’ine tekabül eden, 186.981,70 Euro’su hibe %15’ine tekabül eden 32.700 Euro’yu ise Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bizler karşılayacağız. Bu projenin amacı, Hatay’da bulunan üniversite öğrencilerinin ve işadamlarının iklim değişikliği konusunda farkındalığını artırma ve bunlarla ilgili uygulamalı faaliyetler yapılması. Bu projeye de ‘Hayır’ diyerek, bu ülkenin gençlerinin kendilerini geliştirmelerine ve bilime bakışlarının önü kesilmeye çalışılmıştır. Bu konunun acı ve aynı zamanda trajikomik olan kısmı ise, bu projeye neden ‘Hayır’ dediklerini kendi meclis üyelerinin bile bilmemesidir.
-DEDİKODU ÜRETİYORLAR-
Yukarıda belirtildiği üzere, 30 Mart 2014 tarihinde kurulan Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne 1.000.000.000,00 (bir milyar) borç devredilmiştir. Yine yukarıda bahsedildiği ve açıklandığı üzere, yapmış olduğumuz hizmetlerle birlikte, devredilen borçları da bir plan dâhilinde ödeyerek, 2016 sonu itibariyle HBB’ye devredilen borcu 800.000.000,00’a (sekiz yüz milyon) düşürmüş olduğumuza bakıldığında, kamu kaynaklarını ekonomik ve verimli olarak kullandığımız, çabamızın da hizmeti hak eden Hataylı hemşehrilerimiz için olduğu görülebilir.
Daha net anlatmak gerekirse, kuruluşumuzdan 2016 yılı sonuna kadar geçen 2,5 yılda, 200.000.000,00 (iki yüz milyon) Türk Lirası borç ödeyerek hizmet yapmışız. Bununla ilgili Meclis’te bilgilendirme, yazılı ve görsel basında açıklama yapılmasına rağmen, dışarıda farklı algı yaratılmaya ve dedikodu üretilmeye çalışılması zavallı kişilerin yapabileceği basit düşünce ürünüdür. Ayrıca hizmet yapılmasını önleme adına grup kararı alınması için baskı yapan kişilere kendi partilileri bile ‘Laf değil Hizmet Üretiyoruz’ sloganını değiştirmesini ve bu yaşananlardan sonra da ‘Hizmeti engellemek için, laf değil dedikodu üretiyoruz’ şeklinde olmasının daha doğru olacağından esprili bir şekilde bahsediyorlar.
-BOÇLANABİLİR LİMİTİN %22’Sİ-
Tüm bunların ışığında, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun ‘Borçlanma’ başlıklı 68.nci maddesine göre ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin mali verileri değerlendirildiğinde, toplam borçlanabilir limitimizin % 22’sini kullanmış olduğumuz görülmekte, yani daha %78 oranında borçlanma limitimizin var olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiği bilinmelidir.
Şahsım olarak, ben, kendime yakışanı yaparak gerçekleri siz hemşehrilerimle paylaşıyor ve bu mübarek günlerde fitne ve fesat çıkarmak için dedikodu üreterek günah işleyenleri Allah’a havale ediyorum.”
Açıklamasının son bölümünde, bu açıklamaları yapma sebebinin, “Onların bu konuyu daha fazla siyasi malzeme ve siyasi rant olarak kullanmalarına fırsat vermemek ve onların söyledikleri gibi, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin borç batağında ve iflasın eşiğinde olmadığının kamuoyu tarafından bilinmesini sağlamak” olduğunu belirten Hatay BŞB Başkanı Savaş, yazılı açıklamasının son bölümünde, bundan sonra bu konularla ilgili konuşulmasını doğru bulmadığımı belirtti ve asli görevlerinin halkın huzuru ve onlara hizmet olduğunu unutmamaları gerektiğini bir kez daha hatırlattığını sözlerine ekledi
-Cemil Yıldız-