Başpehlivan, Barış Güngör…

Başpehlivan, Barış Güngör…

Hatay BŞB’nin düzenlediği ABA Güreşlerine 790 güreşçi katıldı

Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB) ile Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu organizasyonunda, Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası yapıldı. Başpehlivanlığı, Gaziantep’ten Barış Güngör kazandı.
Şampiyonada; Kocaeli, Konya, Bursa, Hakkâri ve Artvin gibi Türkiye’nin 33 şehrinden gelen 790 güreşçi er meydanına çıktı. 60’a yakın hakem ve gözlemcinin görev yaptığı şampiyona-da, güreşçiler, 10 farklı sıklette gece geç saatlere kadar mücadele etti.
BŞB Başkanı Lütfü Savaş, yarışma alanındaki konuşmasında, “Bugün yaptığımız Türkiye Şampiyonası, Eylül ayında yapacağımız Dünya Şampiyonasının habercisidir. Dünya Şampiyonamıza, yaklaşık 45 ülkeden güreşçi gelecek. Biz, artık dünyaya açıldık. Güreşçilerden seyircilere kadar, artık bu sporun hakkını vermeliyiz” dedi.
Dünya Uluslararası Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Eş Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek de aba güreşinin İspanya’dan Sibirya’ya, Moğolistan’dan İtalya’ya kadar farklı coğrafyalarda yapıldığını kaydederek, İran, Gürcistan ve Almanya gibi ülkelerde aba güreşleri için önemli organizasyonların yapıldığını söyledi ve “Bu başarı, Lütfü Savaş’ın eseridir. Emeklerinden dolayı Başkanımız Lütfü Savaş’a teşekkür ederim” dedi. Öztek, aba güreşinin tanıtılması için yaptığı çalışmalardan ötürü, Lütfü Savaş’a bir de şilt takdim etti.
Müsabakalar sonunda birinciler şöyle sıralandı:
45 kiloda Konya’dan Mücahit Alıcı
50 kiloda Kahramanmaraş’tan Ozan Datlı
55 kiloda Hatay’dan Hamut Hanelçi
60 kiloda Hatay’dan Ferhat Kılıç
65 kiloda Ankara’dan Yusuf Uraz
70 kiloda Ankara’dan Fatih Önalan
75 kiloda Ankara’dan Hüseyin Bakır
80 kiloda Ankara’dan Hasan Kaya
90 kiloda Kocaeli’nden Şahin Turşak
100 kiloda Gaziantep’ten Barış Güngör
Dereceye giren sporculara madalya ve ödüllerini, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş verdi. -Cemil Yıldız-

Haber/Cemil Yıldız/6’da