Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayram öncesi evde bakım için 4.2 milyar ödenecek

Aile ve Sosyal Hizmetler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Evde Bakım Yardımı ödemelerinin Kurban Bayramı öncesinde öne çekilerek yarın toplam 4,2 milyar TL tutarında ödeme yapacaklarını duyurdu.

Göktaş, yazılı bir açıklama yaparak, 2006 yılında engelli bireylerin aile yanında desteklenmeleri amacıyla başlatılan ‘Evde Bakım Yardımı’ modelinin önemine vurgu yaptı. “Engelli vatandaşlarımızın aile bütünlüklerini koruyarak bakımlarının evde yapılmasını önceliyoruz. Evde Bakım Yardımı ile engellilerin, aileleri veya yakınlarıyla birlikte yaşayarak aile birliğinin güçlenmesine destek oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Göktaş, Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu belirterek, “Bakanlık olarak engelli bireylerin temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli politikalar geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz sosyal hizmet modelleri ile toplumun her bir ferdine ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Evde Bakım Yardımı kapsamında hak sahibi başına aylık 7 bin 608 TL ödeme yapıldığını belirten Bakan Göktaş, “Kurban Bayramı dolayısıyla evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için Evde Bakım Yardımı ödemelerini öne çekerek yarın hesaplara yatırıyoruz. Bu ay, Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanan 560 bin vatandaşımız için toplam 4,2 milyar TL ödeme gerçekleştireceğiz. ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuz çerçevesinde, engellilik alanındaki sosyal yardımların sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. – Meriç Demiray-