Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayramda yola çıkacaklara uyarılar: “Trafikte küçük hata yoktur!”

Geçen 9 günlük bayram

Geçen 9 günlük bayram tatilinde meydana gelen 6 bin 530 kazanın yüzde 37.3’ü aşırı hız, yüzde 15.1’i kavşak ve geçitlerde geçiş önceliğine uyulmaması, yüzde 11.6’sı şerit izleme ve değiştirme kurallarının gözetilmemesi, yüzde 9.4’ü arkadan çarpma, yüzde 7.9’u dönüş kurallarına uyulmaması nedeniyle yaşandı. Trafikte Ortak Akıl Derneği (TRAP) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, yaklaşan bayram tatili öncesinde yola çıkacak sürücülere önemli uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Ilıcalı, “Trafikte küçük hata yoktur. Sana göre küçük hata başkasının hayatına mal olabilir. Sollamanın yasak olduğu yerden sollanmaz. ‘Gideceğim yer hemen şuracık’ denmez, ‘Bir an dalmışım’ gibi bir savunma olamaz. Bu ve benzeri ‘ama’ ile başlayan her savunma sizin, sevdiklerinizin veya başkalarının hakkını gasp etmek ya da canına kastetmekle sonuçlanabilir. Net mi?” diye konuştu.

Şehir İçinde ve Otoyollarda Farklı Dikkat Gerekiyor
“Sürücü kusurunda ‘hız’ ilk sırada” diyen Ilıcalı, “Şehir içinde araba kullanmakla otoyol ya da bölünmüş yollarda kullanmak aynı şey değil! Otobüs, tır, kamyon gibi ağır tonajlı araçlar da yollarda olacak. Ekstra dikkatli olmalıyız” uyarısında bulundu.

Son Düzlükte Dikkat!
Ilıcalı, “Yine istatistiklere göre trafik kazaları genellikle varılacak yere 100 km kala gibi yakın bir mesafede oluyor. Son düzlükte ayağını gazdan kimse çekmiyor. Ya 1-2 saat geç git ama sapasağlam git!” ifadelerini kullandı.

Sıcak ve Uykusuzluk Uyarısı
“Ayrıca aşırı sıcakların aniden bastırdığı bugünlerde dinlenmeden, uykusuz şekilde kesinlikle trafiğe çıkılmamalı” diye uyaran Ilıcalı, “Güneşin tepede olmadığı sabah erken ya da akşamüzeri saatlerde yola çıkmayı tavsiye ederim. Bir de muhakkak yolda mola verilmeli. Bol su içilmeli, araç içi konforlu olmalı” dedi.

Yoldayken Dikkat
Ilıcalı ayrıca, “Yolda canınız sıkılıyor olabilir, bu demek değil ki al telefonu eline oyna, sosyal medyada gez! Yoldayken yola bakacaksın! Cep telefonu ile varınca, evde oynarsınız” uyarısında bulundu. – Meriç Demiray-