Bazen dükkanların önündeler…

Bazen dükkanların önündeler…

Bazen de elinde yiyecek olanın peşinde

Hatay’da da sık sık gündeme gelen sokak hayvanlarının kentin birçok yerindeki kalabalık hali, beslenme odaklarının yetersizliği nedeniyle yaşadıkları açlığı, kaderlerine teslim hastalıklı görüntüleri hayvan severleri üzerken, “Kulaklarına ‘küpe’ takan belediyeler ‘biz işimizi yaptık’ dercesine kaderlerine terk ediyor onları” eleştirisi dün de bugün de değişmiyor.

Hatay, Konya ve İstanbul gibi kentlerde barınaklarla ilgili yapılan tartışmalara işaret eden bir hayvan severin Antakya Gazetesi ile paylaştığı mesajı oldukça net:

“Onları aç bırakıyoruz, hastalıkları ile ilgilenmiyoruz, ardından saldırganlaşan halleri için yine onları suçluyoruz. Aç kalan bir insanı düşünün… Hasta ve kimsenin ilgilenmediği bir insanı düşünün… Nasıl bir ruh halidir bu, biliyor muyuz? Onlar da farklı değil! Eğer şehirlerde bizlerle iç içe yaşayacaklarsa, belediyeler daha ötesini de beceremiyorsa, en azından onların bakımlarını tam olarak yapsınlar. Barınak açmakla bitmiyor iş! Bir de mümkünse bu tür alanlarda çalışacakları hayvan severler arasında seçsinler. Aksi halde umursamıyoruz! Bugün olan da bu değil mi zaten!”

Tamer Yazar