Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bebeğe 18 ay anne sütü…

MKÜ Yrd. Dr. Çiğdem

MKÜ Yrd. Dr. Çiğdem El, anne sütünün bebekler için 18 ay birincil besin olması gerektiğini söyledi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yeni doğum yapan ve emziren annelerle, ‘Anne Sütü’ konulu bir bilgilendirme etkinliği gerçekleştirildi.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem El önderliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, anne sütünün önemi anlatıldı. Etkinlikte, yeni doğum yapan ve emziren annelere bilgilendirmelerde bulunan Çiğdem El, anne sütünün 18 ay boyunca bebekler için birincil besin olması gerektiğini söyledi.
Yard. Doç. Dr. Çiğdem El, Anne sütünün anne ile bebek arasındaki bağları güçlendirdiğini söylerken, şöyle devam etti:
“Bebek, doğduğu ilk yarım saat içerisinde emzirilmeli. Dünya Sağlık Örgütü, bebeklerin, yaşamlarının ilk altı ayı boyunca yalnız anne sütü ile beslenmesini, ilk altı aydan sonra ise anne sütüne devam edilmesi ile ek besinlerin başlanmasını önermektedir. Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi üzerindeki olumlu etkileri, anne sütünü özellikle ilk 18 ayda emsalsiz besin öğesi olmasını açıklar. Anne sütü; zengin protein, vitamin ve mineral içeriği ile sağlıklı büyüme-gelişme sağlaması, enfeksiyonlara karşı koruyuculuğu yanı sıra bebeğin bağırsak hareketlerini de destekler. Bebek ile anne arasındaki bağların güçlenmesin de son derece etkili olduğundan dolayı, doğum sonrası ilk yarım saat içinde bebeğin emzirilmesi sağlanmalıdır.”
Anne sütünün ve emzirmenin diğer besinlere göre üstünlüğü, önemi ve devamlılığı konusundaki ebeveynlerin ve toplumun bilinçlendirilmesi, doğru emzirme yöntemleri hakkında bilincin artırılması temalı bilgilendirme toplantısının ardından etkinlik pasta kesimi ile sonlandırıldı. -Selvi Günay-