Beklentileri Karşılamaktan Uzak

Beklentileri Karşılamaktan Uzak

Solğun’dan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na eleştiri

      Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, Öğretmenlik Meslek Kanununu eleştirerek beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu söyledi, adına yakışır düzeyde iyileştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

      Türk Eğitim-Sen olarak, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran ve mesleğin statüsünü sağlam bir zemine kavuşturacak bir meslek kanunu taleplerini yıllardır ortaya koyduklarını, hatta bu konunun 23 Ekim 2018 yılında Eğitim Vizyon Belgesinde de yerini bulduğunu ancak aradan geçen sürede hayata geçirilmediğini belirten Solğun, nihayetinde ısrarlı talepleri ve öğretmenlerin beklentileri sonucunda Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi TBMM’ye sunulduğunu bildirdi.

      Solğun, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Bilindiği gibi Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi görüşmeleri 10.01.2022 tarihinde TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda tamamlandı. Genel Başkan yardımcılarımız Mehmet Yaşar Şahindoğan ve Selahattin Dolgun komisyon sürecinde sendikamızın talep ve duruşunu ortaya koydular.

      Türk Eğitim-Sen olarak sürecin başından itibaren teklifin mevcut hali beklentileri karşılamaktan çok uzak olduğunu da sendikamız tarafından açıklamalarımızda ifade ederek,  eğitim çalışanlarını mutmain edecek bir düzenleme kaçınılmaz olduğunu söylemiştik.

      Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi, TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edildi. Türk Eğitim-Sen olarak, sürecin başından beri ve dünkü komisyon görüşmelerinde, mevcut teklifin beklentileri karşılamaktan çok uzak olduğunu ve öğretmenlerimizde hayal kırıklığı oluşturduğunu muhataplarımıza ifade ettik.

      Eğer ki, teklif mevcut haliyle yasalaşacak olursa, adeta dağ fare doğurmuş olacaktır. Bundan dolayı, kanunun içeriği, Genel Kurul aşamasında verilecek önergelerle kanunun adına yakışır düzeyde iyileştirilmelidir. Türk Eğitim Sen olarak Genel Kurul aşamasında da konunun takipçisi olacağız.”

      Mehmet ÖZGÜN