Belediyeler de devrede

Belediyeler de devrede

Tarım Müdürlükleri de

Yaşanan son köpek saldırıları ardından alınan bir kararla “yasaklı türler” olarak belirlenen ırkların kısırlaştırılarak 14 Ocak’a kadar kayıt altına alınması gerekiyor. Kayıt için, Hatay’daki İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri devrede.

Tehlike arz eden köpek ırklarının (Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully) kısırlaştırılarak kayıt altına alınmaları sürecinde zaman daralıyor. Bu konuda verilen bilgiye göre, bu tür köpek ırklarında mikroçip ve kontrol işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Hatay genelindeki Tarım ve Orman Müdürlüklerince kayıt altına alınacak. Her bir köpeğin bir nevi pasaportu olacak.

-SÜREÇ-

Yasaklı türler olarak bilinen bu 6 köpek ırkı, 14 Ocak’a kadar sahiplerince, Hatay genelindeki belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırılarak, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde kayıt altına alınacak.

Bu hayvanlar; kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak, halkın yoğun bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacak. Sahipleri, bakamamaları halinde, bu ırktan hayvanları belediyeye ait en yakın bakımevine bırakabilecek.

Hayvan bakımevleri, yeni kanundaki değişiklik kapsamında, teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda olacak. Söz konusu bu hayvanlara ait hiçbir işlem yapmadan sokağa terk eden sahipleri hakkında para cezası uygulanacak.

Mutlu Yanık