Belki de bir canın yaşama tutunmasını sağlar

Belki de bir canın yaşama tutunmasını sağlar

Kentli olma duyarlılığıyla, yaya geçidinde yayalara ve ara yollardan gelen araçlara geçiş önceliği tanınması uyarısı…

Kendisi, önemli bir sivil toplum kuruluşu başkanı olsa da, bu kentin bireyi olma sorumluluğu ve duyarlılığıyla, özellikle şehir içi trafikteki yanlışlara parmak basan açıklamaları ile bildiğimiz Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sadık Nazik, bir kez daha aynı sorumluluk anlayışıyla, yaya geçitlerinde yayalara ve ara yollardan gelen araçlara yol vermenin, belki de küçük bedenlerin yaşama tutunmasına vesile olabileceği uyarısını yaptı.

Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sadık Nazik, kentin bir bireyi olarak duyduğu sorumlulukla kaleme aldığı uyarı paylaşımında şunları yazdı:

“Antakya, yüzyıllardır çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış, çeşitli medeniyetler bu şehirde ölmez eserler bırakmış, en önemlisi de, bu topraklar hoşgörünün ve barışın egemen olduğu bir coğrafya olmuş. Antakya halkı, her zaman ezenden değil, ezilenden ve zayıftan yana olmuş.

Son zamanlarda yaşanan bir trafik sorununa bu açıdan yaklaşmak istiyorum. Trafikte seyir halindeki araçlar 1000 ile 1500 kg arasında olup, demirden yapılmıştır. İnsan bedeni ise genelikle10 ile 100 kg arası et parçasından oluşmaktadır. Yani aracın içindeki kişi çok daha güçlüdür. Yaya ise zayıf tarafı temsil etmektedir, savunmasızdır. Hele bu; yaşlı, gebe veya çocuksa, çok daha hassastır.

Son zamanlarda, yaya geçidi olsun veya olmasın (ki çoğu gerekli yerlerde yaya geçidi yoktur), sürücülerin yayaların üzerlerine, özellikle de hızlarını arttırarak araçlarını sürmekte olduklarına şahit olmaktayız. Bu, bizim kentimizin dokusuna hiç yakışmamaktadır.

Şehir içinde ne kadar hızlı araç kullanırsanız kullanın, varacağınız yere en fazla bir dakika önce varırsınız. Trafik ışığı olmayan ara yollardan gelen araçlara yol verdiğinizde, inanın trafiği rahatlatıyorsunuz ve çok sayıda kazaya engel oluyorsunuz.

Siz, güne sakin başlıyorsunuz, yol verdiğiniz insan da bir başkasına gerekli bir yerde olumlu bir dokunuş yapıyor. Siz siz olun, lütfen yayalara ve ara yollardan gelen araçlara yol verin. Belki de bir küçük bedenin yaşama tutunmasına yardımcı olursunuz. Bu şehir; saygının, hoşgörünün, kardeşliğin şehridir.” -Cemil Yıldız-