Benzinden kaçan sürücüler de var…

Benzinden kaçan sürücüler de var…

Toplu taşımadaki zamma isyan eden de!

2014-2018 arası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı olan, 23. Dönem AKP Hatay Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Toplu taşımayı teşvik etmek” gerek dese de, Hatay, son toplu taşıma zamlarını tartışıyor.

Dünya çapındaki şehirler, otomobil kullanımını azaltmak ve tıkanıklık, hava kirliliği ve sera gazı emisyonlarıyla mücadele için toplu taşımaya öncelik vermek için politikalar izlenmektedir. Şehir içi bölgelerde özel otomobil bağımlılığına son verilmeli, toplu taşıma ise ekonomik olarak cazip hale getirilmeli.”

Bu sözler, 23. Dönem AKP Hatay Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e ait. Çevresel nedenlerle dile gelen bu tavsiye başlığında Antakya Gazetesi’ne konuşan vatandaşların gündeminde ise kendi bütçeleri var!

H.Ç. >> Halk otobüsü, 9 lira oldu! 2 lira zam gelmiş! Her gün 4 lira daha fazla para ödeyeceğiz demektir bu. Bunun anlamı, 2 ekmeğimizin parasını daha cebimizden aldılar! ‘Yürüyelim’ diyeceğim ama… Ev uzak! Daha ne kadar bu zamlara dayanırız, onu da bilmiyorum.

K.Ç. >> Evlere temizliğe gidiyorum. Gittiğim evler, başka mahallelerde ve uzakta. Erken saatlerde temizliğe başladığım için de otobüs şart! Ama artı 2 lira da çok! Hesapladığında, bir aya karşılık ciddi bir para ediyor biz fakir insanlar için. Zaten zengini gelir de biner mi bu otobüse? Anlayacağınız, dertler bizi seviyor!

U.O. >> Geçenlerde, Ak Partililer su zammı için isyan edip, Büyükşehir Meclisi’nde o zam teklifini engellediler! Başardılar da! Zam olmadı! Madem dertleri bizim geçim sıkıntımız, aynı Meclis’te bu zam için niye isyan etmediler? Bizi niye savunmadılar? Konuları biz değil miydik? Hayat pahalılığı değil miydi? Sahi, dertleri biz değildik madem, neydi?

P.M. >> Onlar diyor ki, ‘yapacak bir şey yok!’ Biz de diyoruz ki, ‘Bittik, dayanacak gücümüz kalmadı’! Bu filmin sonunda hangi taraf ayakta kalacak, bunu mu yaşıyoruz? Kendi adıma, o sonu görecek gücüm kalmadı!

-Tamer Yazar-