Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bereketin Adresindeyiz

Amik Ovası’nın Pamuğunda… İklimi

Amik Ovası’nın Pamuğunda…

İklimi ve verimli toprakları sayesinde yılda birden fazla mahsul alınan Amik Ovası’nda, elyafından çiğidi ve bitkisinin sapına kadar her parçası değerlendirilen pamuğun tarladan fabrikalara uzanan zahmetli yolculuğu başladı. Olgunlaşmasının ardından tarlalardan toplanan pamuk, kentteki 76 çırçır fabrikasına gönderiliyor. Pamuk yığınları burada bir süre güneşte bekletilerek kurutuluyor. Ardından yoğun bir işlemden geçirilen pamuğun lifi tekstil sektöründe kullanılmak üzere çiğidinden (çekirdek) ayrılıyor.

2021’de 389 bin dekar alanda 200 bin ton pamuk üretimi olan Hatay, bu yıl, 240 bin dekar alanda pamuk ekimi yaptı. Üreticiler, pamuğun bu sene ki veriminin çok iyi olduğunu söylerken, iklim şartlarının iyi gitmesinin de bu verimi ciddi şekilde artırdığına işaret ediyor. Amik Ovası’nda toprakları bulunan Kırıkhan, Hassa, Belen, Reyhanlı, Kumlu, Antakya ve Altınözü ilçelerinde yoğunlaşan pamuğun tarladan fabrikaya zahmetli yolculuğu ise başladı.

-ÜRETİCİ SIKINTILI-

Hasadın pamuk hikayesinde duran Hataylı üreticiler ise maliyet kıskacında olduklarına işaret ediyor. Geçen sezona göre 2022 yılında açıklanan pamuk alım fiyatlarındaki artış oranının maliyetlerdeki artış oranının altında kaldığını dile getiren üreticiler, “Yurtiçi üretiminin artırılabilmesi için prim desteklerinin, pamuk üretiminin sürdürülebilirliğini sağlayacak şekilde iyileştirilmesi gerekiyor” tespitinde duruyor.

-SORUNLARA RAĞMEN-

Pamuk üretiminde Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Avustralya ve Pakistan’dan sonra 7. sırada gelen Türkiye’nin önemli pamuk adreslerinden biri, Hatay. Hatay’ın bu konuda en hareketli yeri ise Amik Ovası.

İklimi ve verimli toprakları sayesinde yılda birden fazla mahsul alınan Amik Ovası’nda, elyafından çiğidi ve bitkisinin sapına kadar her parçası değerlendirilen pamuğun tarladan fabrikalara uzanan zahmetli yolculuğu da yaşanan tüm sorunlara rağmen başladı.

-76 ÇIRÇIR FABRİKASI-

Olgunlaşmasının ardından tarlalardan toplanan pamuk, kentteki 76 çırçır fabrikasına gönderiliyor. Pamuk yığınları, burada bir süre güneşte bekletilerek kurutuluyor. Ardından yoğun bir işlemden geçirilen pamuğun lifi, tekstil sektöründe kullanılmak üzere çiğidinden (çekirdek) ayrılıyor. Pamuğun lifleri tekstil, çekirdeği yağ, küspesi hayvancılık sektöründe kullanılması için işlenmek üzere fabrikalara gönderiliyor.

-90 DÖNÜM EKTİM

Pamuğun Hatay adresinde konuşan üreticilerden biri olan Osman Sönmez (54), bu yıl 90 dönümde pamuk ekimi yaptığını söyledi. Ürünün hasadının devam ettiğini anlatan Sönmez, pamuğu işçilerin yardımıyla elle topladıklarını belirtti. Sönmez, ekiminden gübresine, çapasından sulanmasına ve toplanmasına kadar pamuğun zahmetli bir sürecinin bulunduğunu dile getirdi.

-SABAHIN İLK IŞIKLARI-

Pamuğun zorlu yolculuğunun yorgun emek sahipleri de bereketli Amik Ovası’nın gizli kahramanları konumunda. Onlardan biri olan pamuk işçisi Nusret Çakıcıoğlu, hasada, sabahın ilk ışıklarıyla başladıklarını ifade etti. Birçok üreticinin daha verimli olduğu için pamuğu elle toplamayı tercih ettiğini aktaran Çakıcıoğlu, “Mesaimiz, sabah ezanında başlıyor. Önlüklerimizin içerisine topladığımız pamukları belli aralıklarda tartar ve kamyonlara dökeriz. Kilo olarak ne kadar topladıysak, o kadar para kazanıyoruz. Günlük ortalama 400 ile 500 lira arasında ücret alıyoruz.” diye konuştu.

-7 GÜN 24 SAAT-

Pamuk hasadının hızla sürdüğü Hatay’da çırçır fabrikası sahibi olan Bilal Kara, pamuğun her parçasıyla ekonomiye kazandırıldığını söyledi. Kara, tarladan toplanan kütlü pamuğun işlenmek üzere çırçır fabrikalarına getirildiğini belirtti.

Kara, şunları kaydetti:

“Hasat edilen pamuklar nemliyse, güneşte havalandırıp kurutmaya alıyoruz. Ardından çırçır işlemine başlıyoruz. Fabrikamız, 7 gün 24 saat çalışıyor. Fabrikamızda günde 90 ton kütlü pamuk işlemi yapıyoruz. Kütlü pamuğu çiğidinden ayırıp, çiğidini yem fabrikasına, elyafını da iplik fabrikalarına satıyoruz. Pamuk, bizim için çok güzel bir nimettir.”

Tamer Yazar / AA