Berfin yine olay oldu

Berfin yine olay oldu

İskenderunlu genç kız, saldırıya uğradığında da Türkiye gündemine oturdu, önceki gün saldırganı affetti ve yine gündem oldu.

Geçtiğimiz yıl, İskenderun’da yüzüne dökülen kezzapla hayatı kararan Berfin Özek’in o dönem yaşadığı dram ile ülke gündemine oturması henüz unutulmamışken, infaz görüşmelerinin TBMM’de ele alındığı bugünlerde sürpriz bir şekilde “şikayetinden vazgeçip saldırganı affetmesi” girişimi sonrası yine Türkiye gündemine oturdu.
Berfin’e en büyük desteği veren İskenderun Kadın Platformu, “Öldüren sevgi istemiyoruz” şiarıyla Berfin’le ilgili hiçbir çalışmada olmayacakları mesajını verirken, ünlü sanatçı Haluk Levent ise “Berfin’in şikayetini geri alması, kişiyi aklamıyor. Mücadele, Berfin’in duygusal durumu ile değişmemeli” mesajı verdi.
Berfin Özek, saldırıya uğradığında, mücadelesinde en büyük desteği gördüğü İskenderun Kadın Platformu, sert bir açıklama yaparak, bundan böyle Berfin’in yanında durulmayacağı mesajı verdi.
İskenderun Kadın Platformu açıklaması şöyle:
“Bizler, İskenderun Kadın Platformu olarak, kurulduğumuz günden beri birçok kadın ve çocuk davalarının takipçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddet asla kabul görülemeyecek seviyeye gelmişken, bu mücadelemize ket vurulmasına asla müsaade etmeyeceğimizi bildiriyoruz.
Hepinizin yakından takip ettiği Berfin Özek davasında, bizler, ilk günden itibaren her türlü desteği vermiş ve birçok kadın örgütü ile birlikte dayanışma içerisinde olduk. Berfin’i asla yalnız bırakmayarak, her koşulda yanında olduğumuz, tedavisinin olabilmesi ve hayallerini yaşayabilmesi için var gücümüzle çalışma yaptığımız kamuoyunca bilinmektedir. Ancak gelinen süreçte, Berfin in kendi iradesiyle şikayetinden vazgeçtiğini bildirmesi üzerine, bizler, affetmesinin hukuki ve sağlık yönünden sonuçlarını kendisine bildirmemize rağmen, kendisi bu iradesinde ısrar etti. Bizler de, ‘öldüren sevgi istemiyoruz’ şiarımıza ters düştüğünden, ilkelerimizden asla taviz vermeyerek, bu saatten sonra Berfin Özek’le ilgili hiç bir çalışmada yer almayacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”
-MÜCADELEYE DEVAM-
Bu arada ünlü sanatçı Haluk Levent de olayla ilgili görüşü sorulduğunda, olayın, Berfin’in duygusal tavır değişikliği ile değerlendirilemeyeceğini, saldırganını cezasını çekmesi için çalışılacağını belirtti. Haluk Levent, Türkiye’de ve İskenderun’da dün büyük yankı uyandıran ve nedeni bir türlü anlaşılmayan, Berfin Özek‘in asitli saldırganı Casım Ozan Çeltik‘i affetmesine ilişkin sosyal medya hesabından açıklamasında şunları yazdı:
“Berfin öyle istedi. Ona ‘niye?’ diyemeyiz. Ama bizler, Berfin’e asitle saldıran kişinin daha da ceza alması için çalışacağız. Berfin’in şikayetini geri alması, kişiyi aklamıyor! Mücadelemiz, Berfin’in duygusal durumu ile değişemez! Kadın şiddetini önlemek için daha çok çalışacağız!”
“BERFİN ISRAR ETTİ”
Bu arada Berfin Özek’in şikayetini geri alıp saldırganı affetmek istemesi sırasında, Avukatlarının buna dair sonuçları anlattığı, buna rağmen ısrarcı olduğu kaydedildi. Berfin’in Avukatı, aynı zamanda İskenderun Kadın Platformu üyesi olan Mehtap Sert, olayla ilgili şunları söyledi:
“Gelinen süreçte, Berfin’in kendi iradesiyle şikâyetinden vazgeçtiğini bildirmesi üzerine, bizler, affetmesinin hukuki ve sağlık yönünden sonuçlarını kendisine açıkladık. Buna rağmen, kendisi bu iradesinde ısrar ettiği için, bizler de ‘Öldüren sevgi istemiyoruz’ şiarımıza ters düştüğünden, ilkelerimizden asla taviz vermeyerek, bu saatten sonra Berfin Özek’le ilgili hiçbir çalışmada yer almayacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”
-EVLENMEK İSTİYOR!-
Berfin Özek’in azlettiği Avukatlarından Nevzat Ercan ise gelişme üzerine şu açıklamayı yaptı:
“Berfin Özek, İskenderun Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir dilekçe vermiş, Ozan Çeltik’i affettiğini ve bu konu ile ilgili tüm şikayetlerinden vazgeçtiğini bildirmiştir. ‘Onu seviyorum, onunla evlenmek istiyorum, o da benimle evlenmek istiyor’ diye bilgilendirmiş. Bizleri de azletmiş.” -Cemil Yıldız-