Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Biberinden Patlıcanına Sofraların kış lezzeti…

Antakya’nın sahip olduğu zengin

Antakya’nın sahip olduğu zengin geleneksel hayatın en can alıcı adresi, Uzun Çarşı, kış boyunca meraklısını bekleyen kurutulmuş sebzelerin rengarenk bekleyişine de ev sahipliği yapıyor.

Hatay ve diğer illerde kışın tüketilmek amacıyla yaz aylarından itibaren hazırlanan kurutulmuş sebzeler, son yıllarda önemli bir ihraç ürünü haline dönüşürken, dünya mutfaklarında da yerini aldı.
Sebze bahçelerinden toplandıktan sonra, ev ve tarlalarda kadınlar tarafından önce oyulup, tek tek ipe dizilerek güneşte kurutulan patlıcan, biber, kabak ve acur gibi sebzeler, Antakya’da da mutfakların değişmez lezzetleri arasında yerini alıyor.
Antakya Uzun Çarşı içindeki aktarların ve baharatçıların olduğu yerde sıklıkla karşımıza çıkan, birbirinden renkli sebzelerin kurutulmuş hali, meraklısını bekliyor. Kurutulmuş sebzenin, bilen için çok ayrı bir damak zevki olduğu ifade edilirken, Hatay mutfağının da kurutulmuş meyve ve sebzelerin bol ve çok çeşitli şekilde kullanıldığı bir zenginliğe sahip olduğunun altı çiziliyor. Tamer Yazar