Biden ile görüştük…

Biden ile görüştük…

İşimiz Bitti mi?

Ankara eleştirisinde, “G20 Zirvesi’nde tek hedef Biden ile görüşmek miydi? O da  gerçekleşti, maksat hasıl oldu, işimiz bitti mi?” diye soran, Doç. Dr. Necmettin Çalışkan,  “Çoktandır beklenen, -teşbihte hata olmaz- ta kendi ülkesine, ayağına kadar  gidilmişken randevu vermeyen, nihayet aylar sonrasına Roma Zirvesi’nde verilen  randevudaki buluşma anı, en çok gündemde tutulan husus oldu” tespitinde durdu.

                Dünyanın, ekonomisi gelişmiş 19 ülkesi ile Avrupa Birliği’nin yer aldığı G20 ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının iki günlük Roma Zirvesi’ne işaret eden, Saadet Partisi GİK üyesi, Partinin Hatay’daki önemli ismi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Gündemde Joe Biden görüşmesi vardı” derken, dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

                Toplantıların içeriğine odaklanmayan haberlerin ‘başlıklarına’ işaret eden Çalışkan, “Neyse ki, bu toplantıların içeriğine ilişkin haber yapılsa de izleyici seyretmez, kimse dinlemez! Maalesef, ne konuşulduğunun kimse için bir önemi yok…” derken, şunları söyledi:

                “Ülkemizin kamuoyu, günler öncesinden, ABD Başkanı Joe Biden’ın vereceği randevuya kilitlenmişti. Görüşme gerçekleşecek mi? Kaç dakika sürecek ve poz nasıl olacak?

                Çoktandır beklenen, -teşbihte hata olmaz- ta kendi ülkesine, ayağına kadar gidilmişken randevu vermeyen, nihayet aylar sonrasına Roma zirvesinde verilen randevudaki buluşma anı, en çok gündemde tutulan husus oldu. ‘Biden, karşılamada nasıl selam verdi? Eliyle yaptığı işaret, ne anlama geliyor?’ şeklinde uzayıp giden sorular ve farklı anlamlar yüklenen görüşme!

    Bu arada bir Milletvekilinin, ABD Başkanı’nın işaretini ima ederek, ‘Sayın Cumhurbaşkanı için şunu söyledi…’ demesi de hakikaten komik. Şayet zeka düzeyiyle ilgili bir sorun yoksa, kendi Vekilleri bile dalga geçmeye başladı demektir.”

-ERKEN DÖNÜŞ!-

                Yaklaşık 120 dünya liderinin katıldığı, İskoçya’nın Glasgow şehrindeki Birleşmiş Milletler (BM) 26. İklim Değişikliği Konferansı programına Türkiye’nin katılmamasına da işaret eden Çalışkan, “Gerekçe, güvenlik olarak açıklansa da, kamuoyunu yeterince tatmin etmedi” dedi ve şunları söyledi:

    “Gerçekten de iddia edildiği gibi, uzun yıllardır G20’de yer almamıza rağmen, bugün dünyanın en büyük 20. ekonomisinden küme düşerek 21. olduk da onun için mi yokuz? Ya da gündem iklim olduğundan önemsiz görüp boş vermek mi tercih edildi? Yoksa zirveden tek hedef Biden ile görüşmek miydi? O da gerçekleşti, maksat hasıl oldu, işimiz bitti mi?

                Hani bazen bir törene gidersiniz, amaç orada görüşmek istediğiniz bir devlet büyüğüne randevusuz ulaşıp mesajınızı iletmektir… Nitekim Ankara’da mesleğe yeni başlayan gazetecilere, ‘Sakın bu fırsatları kaçırma’ öğüdü sıkıca verilir. Bizimki de böyle bir fırsat mıydı?”  -Tamer Yazar-