BİK Genel Müdürü…

BİK Genel Müdürü…

İptal edilen icra ilanlarıyla yerel basının kaybını açıkladı:

1000 Sayfa İlan ve 20 Milyon Tl

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “ve/veya” tartışmaları nedeniyle gelmeyen icra ilanlarının resmi ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelere maliyetinin, yaklaşık bin tam sayfa ilan karşılığının 20 Milyon Lira olduğunu bildirdi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Karadeniz’de yayınlanan 42 gazetenin temsilcisi ile bölge toplantısında bir araya geldi. Trabzon’da bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Genel Müdür Erkılınç, yeni Basın Yasası Teklifi’nin Ekim ayı içinde TBMM Genel Kurulu’na gelmesinin beklendiğini söyledi. Gazetelerin kurtuluşunun, kendilerine ait internet haber sitelerine gereken önemi vermelerinde yattığının altını çizen BİK Genel Müdürü Erkılınç, şöyle devam etti:

“Bunu deyince, bizleri, gazeteleri kapatacak olmakla itham ediyorlar. Biz, her zaman açık konuşmaktan ve şeffaflıktan yana olduk. Kamu görevi yapıyoruz. Devletimiz ve milletimiz önceliğimiz. Sizler de bunun içindesiniz. Dolayısıyla önce teşhisi doğru koymamız, duygusal olmamamız lazım. Teşhis şu: Basın İlan Kurumu, 1961 yılında resmi ilanlar yoluyla gazeteleri sübvanse etmek üzere kurulmuştur. Dolayısıyla gazetelerin tüm masraflarını üstlenme ve kar ettirme görevi yoktur, destekleme görevi vardır. Mevcut ilan pastası, gazetelerimizin beklentilerini karşılamadığı gibi, her geçen gün küçülmektedir. Buna karşılık birçok gazetemizin tiraj sorunu, gazete basma, çıkarma ve haber üretme sorunu vardır. Kamu kurumları ise gazetelere ilan vermek yerine, kendi internet sitelerinde ilana çıkmak istemektedirler. Bu gerçek karşısında gazetelerimiz, sunacağı yeni alternatif ile ilan verenin karşısına çıkmalıdır.”

Bu tablo karşında, gazetelerin kendisini yenilemekten ve dönüşmekten başka bir çaresinin bulunmadığının altını çizen Erkılınç, yeni Basın Yasası’nın komisyonlarda görüşüldüğü dönemde üretilen dezenformasyonun hem Kurum’a hem de gazetelere maliyetinin çok ağır olduğunu ifade etti. -Mutlu Yanık-