BİK Yönetim Kurulu kararıyla…

BİK Yönetim Kurulu kararıyla…

Kriterleri yerine getirmedikleri gerekçesiyle:

6 Yerel Gazeteye 3’er Gün Ceza…

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu, yaptığı toplantıda, kurumdan borç para isteyen gazetecilerin durumunu görüştü ve toplam 270 bin lira paranın gazetecilere belirli sürelerde faizsiz geri ödenmesi koşuluyla verilmesini kabul etti. Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu, gündemindeki bir diğer maddede ise kriterleri yerine getirmedikleri gerekçesiyle de 6 yerel gazeteye 3’er gün ceza verdi.

Basın İlan Kurumu’nun bugünkü Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında; 4’ü Antalya, 1’i Trabzon ve Gümüşhane’de olmak üzere, toplam 6 gazeteye 3’er gün süreyle, resmi ilan ve reklam kesme uygulanmasına karar verildi.

Kararda şöyle denildi:

“Antalya’da yayınlanan dört, Trabzon ve Gümüşhane’de yayınlanan birer gazetenin, Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 Sayılı Kanun ile Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin Resmi Reklamların Kurum Aracılığıyla Yayınlanması Şartını ihlal etmesi nedeniyle, muhatap gazetelere, 195 Sayılı Kanun’un 49. Maddesi’nin 1. Fıkrası’nın (a) bendi uyarınca 3’er gün süreyle resmi ilan ve reklam kesme müeyyidesi uygulanmasına karar verilmiştir.” -Haber/Mutlu Yanık-