Bıktık, usandık

Bıktık, usandık

Baro’da, Adliyelerde baro odaları boşaltımı sıkıntısı…

Hatay Barosu, zaman zaman ilçe adliyelerinde yaşanan ‘baro odası boşaltma’ uygulamasını şiddetle eleştiriyor. Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, önceki gün bu konuda sıkıntı yaşanan Dörtyol ilçesine gitti ve adliyede Avukatlarla bir araya geldi. Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, meslek sorunlarını görüşmek üzere düzenlenen toplantıda, Dörtyol ilçesinde faaliyet gösteren meslektaşları ile 5 Mart Salı günü bir araya geldi.
Baro Başkanı Dönmez’in bu konudaki sitem ve açıklamaları şöyle:
“Gerçekten yeter artık. Adliyelerde Avukat odalarının her ihtiyaç anında ilk boşaltılacak odalar olarak görülmesinden bıktık, usandık. Şu anlaşılsın istiyoruz… Avukatlar ve Barolar, adliyelerin kiracısı ya da fuzuli işgalcisi değil, ev sahibidirler. Bir adliyede bulunması zorunlu her unsur kadar zorunlu ve adliyelerin bir o kadar asli unsurlarıdırlar. Yargıyı temsil eden üç unsurdan biri ve tamamlayıcısıdırlar. O unsurdan biri yoksa, yargının unsurundan biri eksiktir ve hiç bir unsur tek başına diğer unsur olmadan yargıyı tek başına temsil edemez. Ondan dolayı da, yargının diğer temsilcileri gibi ve onlarla aynı derecede protokol erkanı arasında temsil edilir.” Başkan Dönmez, sözlerini, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 50. Maddesini hatırlatarak sonlandırdı:
“Bilmeyenlere de yasa maddesini gösteriyorum ki, kimse artık bundan sonra baroların adliyede neden bulunduğunu sorgulamasın! 1136 sayılı Avukatlık Kanunu, madde 50’ye göre; Her adalet dairesinde, bölgesinde bulunduğu baro için, her mahkeme salonunda ve icra dairesinde ise avukatlar için ihtiyaca yetecek nitelikte yer ayrılması zorunludur.” -Cemil Yıldız-