Bina Çürüyor, Duvarlar Küf!

Bina Çürüyor, Duvarlar Küf!

Fransızlardan kalma tarihi eser, yıllardır kaderine terkedilmiş halde…

Fransızlar döneminde yapıldığı bilinen, ilimiz Belen ilçesine bağlı Soğukoluk, yeni adıyla Güzelyayla’daki tarihi Ruhban okulu binası, yıllardır kaderine terkedilmiş durumda. Bina duvarları küf kokuyor, çürüyor… Bina, bir dönemin Soğukoluk Ruhban Okulu olarak hizmet verdi. Yapımı, 1933 yılına dayanıyor. 1938’de Fransızlar bölgeyi terk edince, uzun yıllar otel olarak işletildi, ardından da atıl kaldı. Bir süre otel olarak işletilen tarihi bina, şimdilerde restorasyon edilerek gün ışığına çıkarılmayı bekliyor.

Tarihi bina, Soğukoluk Yaylası ormanlık alanda, çam ormanlarıyla kaplı 800 rakımlı bir tepede kurulu, dağ ile denizin birleştiği ideal bir tatil yöresinde bulunuyor. Soğukoluk, Ortadoğu’nun ve ülkemizin turizm merkezi olabilecek konumdaki yerleşim birimlerinden. İlimiz Arsuz ve İskenderun’un sıcak ve nemli ortamından uzaklaşmak isteyenler için, serin ve mis gibi havasıyla, denize de yakın olan Soğukoluk Yaylası, ideal bir konaklama adresi. İskenderun Körfezi’nin seyir terası durumunda olması, çam ağaçları, kır çiçekleri içerisine kurulmuş, eski ve yeni tip yapıları ile gezilip görülmeye değer mesire alanlarıyla, kamp, yürüyüş, piknik ve alternatif spor dallarının yapılabileceği, orman içinde kısa geziler ve daha birçok aktiviteye ev sahipliği yapılabilecek bir ortama sahip.

Tarihi binanın restore edilerek kullanılmasını isteyenler, Soğukoluk’un (Güzelyayla) tertemiz havası, görkemli görüntüsü, güzelliği, bitki ve hayvan çeşitliliğiyle, yatırım yapıldığı takdirde önemli bir turizm merkezi olabileceğine işaret ediyor.

-Cemil Yıldız-