Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BIONTECH İle 30 Milyon Doz Anlaşması

Sağlık Bakanı Prof. Dr.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, Alman Biontech firması ile 30 milyon doz için anlaşma sağlandığını duyurdu.
Bakan Koca’nın açıklaması şöyle:
“Biontech aşısı ile ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu dün sizlerle paylaşmıştım. Bu gece 04.30 itibariyle anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre, bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur. Bu miktarın Türkiye’ye yılsonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. Bununla birlikte, Mart ayı sonuna kadar 4.5 Milyon doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre, tarafların mutabakatıyla, 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir.
Gecikmenin nedeni, üreticinin, aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmek istememesiydi. Bu konuda üreticinin sorumluluğunun, sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan onam alınacak.
Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın büyük emekleri vardır. Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine, milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim.” -Cemil Yıldız-