Bir çöp de sen topla

Bir çöp de sen topla

Onlar bisiklet tutkunu, aynı zamanda çevreci, çöp topladılar…

Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Başkanı, yönetici ve üyeleri toplu halde sahilde çöp topladı. Dünya Çevre Günü etkinliği kapsamında, 11 Haziran Salı günü Samandağ Sıdıka Bedia Kara Okulu’ndan Hz.Hızır Aleyhisselam Türbesi güzergâhında düzenlenen etkinlikte, kalıtımcılar, “Bir Çöp De Sen Topla” anlayışıyla yaşanabilir bir çevre özlemlerini dile getirdi.
Samandağ Boran Bisiklet Kulübü Başkanı Özlem Berrak Fırıncıoğulları, etkinlikle ilgili şu bilgiyi paylaştı:
“Başta ülkemiz olmak üzere, dünyamız, her geçen gün yaşanabilir olmaktan çıkmamalıdır. Atalarımızdan devir aldığımız; temiz hava, içilebilir su, ekilebilir toprağı, çocuklarımıza aynı güzellik ve temizlikte bırakmalıyız.
Mirasyedi durumunda olmamalıyız. Sadece kendi yaşadığımız dönemi değil, çocuklarımızın da yaşayacağı dönemi düşünmeliyiz. Hızla gelişen sanayimiz sadece üretim odaklı olarak gelişmemelidir. Aslında hayatımızı kolaylaştırdığımızı düşündüğümüz teknolojik gelişmeler, dünyamızın ömrünü kısaltmamalıdır. Sanayi ve teknoloji gelişirken, doğa dengesi gözetilmelidir. Sanayi, sadece ürettiği ürünü düşünmemeli, atıklarını, bulduğu en yakın göl, dere, deniz, toprak, nereyi bulursa, oraya dökmemelidir. Sanayi ve teknoloji yatırımları, doğa ve çevreyi kirletmediği, doğadaki dengeyi gözettiği sürece insanlık için bir kazanımdır.
Raporlara göre, plastik atıkların sahillerde yarattığı tahribat nedeniyle, turizm sektörü 268 milyon Euro zarar etmiş, balıkçılık sektöründe ise zarar 150 milyon Euro’dur. Bunun dışında, ‘doğayı kirletiyor’ diye poşet için yasa çıkartan bu devletten, çocuklarımızı da kirletenlere sessiz kalmamasını istiyoruz.
Yaşanabilir bir ülke için herkesin üstüne düşeni yapmasını dilerken, hepinize sağlıklı bir yaşam diliyoruz.
Bu etkinliğimizde, bize desteklerini esirgemeyen; Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolgun’a, Saman-dağ Belediyesi’ne, Samandağ Kaymakamlığı’na, Samandağ Emniyet Müdürlüğü ve Yunus ekiplerine, Mercek Gelinlik’e, Samandağ Amerikan Kültür’e, etkinliklerimizi duyuran basın ve gazetecilerimize, aynı zamanda katılım gösteren herkese çok teşekkür ederiz.” -Selvi Günay-