Bir festivalin ardından

Bir festivalin ardından

Gözaltılara tepki var…

Samandağ Evvel Temmuz Festivali Tertip Komitesi, iki akşamdır yaşanan gözaltılara ve basında çıkan asılsız haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.

Samandağ Evvel Temmuz Festivali kapsamında sahne alması beklenen Grup Yorum konserinin yasaklanması ve yaşanan bazı gözaltı uygulamaları, Festival Tertip Komitesi tarafından kınandı. Konuya ilişkin açıklama, Samandağ Kalkındırma Derneği’nden Orhan Cabir tarafından yapıldı.
Cabir, şunları söyledi:
“16 Temmuzda farklı bir komite tarafından organize edilen Grup Yorum Konseri’nin yasaklanması ile bu festivale ve ortama gerginlik hakim kılınmıştır. 20 yıldır bu festivali sahiplenen tüm Hatay halkının çabaları ve emeği bizlere güç vermektedir. Bizler her şeye rağmen, Evvel Temmuz Festivali’ni bugüne kadar olduğu gibi, daha da büyüterek ve uluslararası boyuta taşıyarak sürdüreceğiz.
İki gündür oluşan haksız ve gerimi arttıran gözaltı olaylarını doğru bulmuyoruz. Gözaltılara gerek kalmaksızın, evrensel insan hakları ve demokratik çerçeve dikkate alınarak, karşılıklı anlayış ve diyalog ile gerilimin çözülebileceğine inanıyoruz. Bu konuda bizlerin üzerimize düşeni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yetkilileri de bu konuda aynı anlayış ve sağduyu ile davranmaya davet ediyoruz.”
-Tamer Yazar-